Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Je pravda, že sa všetky bábätká rodia s modrými očami? A do kedy sa farba očí môže zmeniť?

reklama:
Je pravda, že sa všetky bábätká rodia s modrými očami?
Je pravda, že sa všetky bábätká rodia s modrými očami? A do kedy sa farba očí môže zmeniť? Foto: www.gettyimages.com

Existuje množstvo mýtov o tom, aké by mohlo mať nenarodené dieťa fyzické vlastnosti, a to od pohlavia cez výšku alebo farbu vlasov. Zatiaľ čo väčšinu mýtov vyvráti veľmi ľahko veda, farba očí zostáva stále tak trochu záhada. Ukazuje sa totiž, že predpovedať farbu očí je trošku zložitejšie.

Ako si stojí mýtus, že všetky bábätká sa rodia s modrými očami a až v priebehu času sa farba očí mení? Farbu očí určuje niekoľko faktorov, vrátane genetiky. Odtiene sa môžu líšiť, oči tak môžu byť napríklad svetlo modré alebo tmavo modré. Najčastejšia farba je hnedá. Po narodení má skutočne väčšina detí, najmä tie so svetlou pleťou, aj svetlú farbu očí.

Melanín ako „vinník“ farby očí

„Farba očí je určená množstvom melanínu, čo je druh pigmentu, ktorý môže za farbu našich očí, pokožky aj vlasov. Množstvo melanínu v dúhovke, čo je farebná časť oka, určuje, akú farbu očí budú deti v budúcnosti mať,“ hovorí Douglas Fredercik z Palo Alto v Kalifornii. Farba očí je tiež ovplyvnená tým, ako sa svetlo odráža od melanínu v dúhovke.

Kedy sa začne farba meniť?

„Očným farbotvorným bunkám trvá asi šesť až deväť mesiacov, kým sa dostanú tam, kam cestujú. Tento proces migrácie je riadený sympatickým nervovým systémom,“ vysvetľuje Bobby Saenz, riaditeľ očnej kliniky a profesor na Rosenberg School of Optometre. To, že majú teda všetky deti po narodení modré oči, je tak trochu mýtus, pretože pravdou je, že deti sa rodia so svojou celoživotnou farbou očí, ale u niektorých detí môže trvať niekoľko mesiacov, kým sa ich farba naplno prejaví. Podľa odborníkov sa farba očí zmení iba u 10 až 20 percent detí.

Hnedoocí rodičia a modrooké dieťa?

Pokiaľ sa vaše dieťa narodilo s modrými očami a vy máte s partnerom hnedé oči, možno premýšľate, čo si na vás príroda prichystala. Bude mať váš potomok stále modré oči? Alebo mu zhnednú? Vo väčšine prípadov sa v priebehu niekoľkých mesiacov modré oči zmenia na hnedé. Nie vždy to tak ale musí byť. Niekedy si príroda naozaj s farbou očí zalaškuje a modré oči vášmu dieťaťu zostanú aj po deviatich mesiacoch. V tomto prípade za to môže genetika, respektíve niekto, kto napríklad v predchádzajúcej generácii mal oči modré. Akú farbu teda vaše bábätko bude skutočne mať, to zistíte až neskôr po narodení. Ak má bábätko už od narodenia oči hnedé, množstvo melanínu mu pridelil genetický kód, takže táto farba sa nikdy nezmení. Rozhodne teda nemusíte panikáriť a ponáhľať sa na testy otcovstva, ak máte hnedé oči a bábätko má modré. Opakujte si, že za farbu očí môžu genetické mutácie a tiež množstvo melanínu. A to naozaj ovplyvniť nemôžete.

Zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.