Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Home office a zrak: Riešenia pre každého, kto dlho pozerá do monitoru

reklama:
Home office a zrak: Riešenia pre každého, kto dlho pozerá do monitoru
Home office a zrak: Riešenia pre každého, kto dlho pozerá do monitoru Foto: www.freepik.com

Trávite veľa času pracujúc z domu a často sa pozeráte do monitoru? Ak áno, mali by ste venovať pozornosť zdraviu svojich očí. Podľa štatistík má problémy so zrakom až každý tretí obyvateľ Česka, a mnohé z týchto problémov si môžeme spôsobiť sami prácou z domu. Ako sa o svoje oči starať a čomu sa vyhnúť? Poradíme vám v tomto článku.

Pracujete z domova? Máte tendenciu dlho zízať do obrazovky vášho počítača? Ak vám večer bolia oči, je na čase začať si ich viac chrániť. Tento jav môže byť prvým varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Z nedávnych štatistík vyplýva, že problémy so zrakom trápia až tretinu obyvateľov Česka, pričom za mnohé z týchto problémov môžeme sami vďaka práci z domova. Čo robíme zle? Rozprávali sme sa s primárkou očnej kliniky DuoVize, MUDr. Luciou Valešovou.

Dlhotrvajúca práca na počítači počas home office trvá v priemere o dve hodiny dlhšie denne, než práca v kancelárii. To znamená, že ľudia trávia až desať hodín denne zameraním sa na monitor, čo môže viesť k nadmernej únave očí. Zhoršenie zraku, bolesti hlavy a pálenie očí sú časté príznaky, ktoré by nemali byť prehliadané.

Ako môžete zlepšiť situáciu? Začnite pravidelným dodržiavaním pravidla 20/20/20: každých 20 minút strávte 20 sekúnd pohľadom do vzdialenosti aspoň 20 stôp (približne 6 metrov). Táto technika pomôže zmierniť kŕče zaostrovacieho svalu, ktoré môžu viesť k dočasnej krátkozrakosti.

Ak sa počas práce na počítači ocitnete v situácii, kedy vás pália oči alebo máte pocit, ako by ste mali v očiach zrnká piesku, nezabudnite na dôležitosť mrkania. Taktiež môžete vyskúšať umelé slzy, ktoré sú dostupné v každej lekárni a pomôžu zmierniť pocit suchosti a pálenia očí.

Pre optimálnu zrakovú pohodu by ste mali tiež dbať na správne nastavenie pracovného prostredia. Monitor by mal byť umiestnený v primeranej vzdialenosti od očí, s vhodnou intenzitou osvetlenia, aby ste predišli očnému diskomfortu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.