Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dôležité omega-3 mastné kyseliny aj počas tehotenstva

reklama:
Dôležité omega-3 mastné kyseliny aj počas tehotenstva
Dôležité omega-3 mastné kyseliny aj počas tehotenstva Foto: freepik.com

Tehotenstvo je obdobím, kedy správna životospráva je veľmi dôležitá. Staráte sa o zdravie vlastného tela a už ovplyvňujete dôležité funkcie vyvíjajúceho sa telíčka vášho potomka. Určite ste počuli o omega-3, drahocenných mastných kyselinách, ktoré chránia kardiovaskulárny systém a prispievajú k správnej funkcii mozgu a nervovej sústavy, vývoju kostí a zraku.

Ako vám v tehotenstve presne pomôžu a kde ich nájsť?

Nielen pre bábätko

Blahodárne účinky omega-3 nenasýtených mastných kyselín na zdravie tehotných žien a plodu sú stále viac potvrdzované a ospevované. U mamičiek tieto lipidy pomáhajú udržiavať psychickú kondíciu nielen počas tehotenstva, ale aj po pôrode. Ženy konzumujúce omega-3 majú menšiu náchylnosť k popôrodným depresiám, znižuje sa u nich aj riziko predčasného pôrodu.
K plodu dieťaťa sa dostávajú mastné kyseliny placentou a po pôrode prostredníctvom materského mlieka. Je teda nevyhnutné, aby ste si ako budúca matka vytvorila a udržala dostatočne vysokú hladinu týchto zdravých tukov.

Pre zdravý mozog

Od polovice tretieho týždňa tehotenstva sa vytvára nervový systém plodu. Mozog plodu sa vyvíja vysokou rýchlosťou, za niekoľko mesiacov sa vytvorí niekoľko desiatok miliárd neurónov. A práve mastné kyseliny EPA a DHA tvoria membránu buniek a sú absolútne nevyhnutné pre tvorbu neurónov. Účastní sa tiež transportu glukózy v mozgu.
Počas prvých mesiacov tehotenstva sa vyvíja prevažná časť mozgu dieťaťa. Aj tu hrá kľúčovú úlohu kyselina DHA, pretože je to hlavné mozgové palivo pre plod. Pri narodení je mozog dieťaťa tvorený 60% lipidmi a váži takmer 300 g. Počas prvých dvoch rokov svojho života sa bude vyvíjať veľmi rýchlo.

Kde ich hľadať?

Omega trojky, EPA a DHA, obsahujú orechy, niektoré jadrá a semienka. Nesporne je však najväčšie množstvo obsiahnuté v tučných rybách a ich pečeni, ktoré navyše obsahujú aj vysokú hladinu vitamínu D. Odborníci odporúčajú jesť dve porcie rýb týždenne, a to obzvlášť lososa, sardiniek či tuniaka a makrely. Zároveň je však dobré dávať v tehotenstve pozor odkiaľ ryby pochádzajú, vzhľadom na zvýšený obsah ortuti v rybom mäse, ktorý by mohol mať fatálne dopady na vývoj dieťaťa.

Je pochopiteľné, že počas tehotenstva pri zmene chutí nemusíte preferovať jedálniček zložený z rýb. Ak na nich nemáte chuť, nahraďte ich doplnkom stravy, ktorý vám zaistí dostatočný prísun EPA a DHA v kombinácii aj s ďalšími vitamínmi, minerálmi a nevyhnutnou kyselinou listovou, ktorú v tehotenstve potrebujete.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.