Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dodržiavaním týchto 3 jednoduchých pravidiel zabránite vzniku zubného kazu

reklama:
Dodržiavaním týchto 3 jednoduchých pravidiel zabránite vzniku zubného kazu
Dodržiavaním týchto 3 jednoduchých pravidiel zabránite vzniku zubného kazu Foto: depositphotos.com

Zubný kaz je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najčastejším ochorením ústnej dutiny. Odhadom ním trpia vyše 2 miliardy ľudí po celom svete. Najčastejším príčinám vzniku zubného kazu pritom môžete jednoducho zamedziť. Ako vzniká zubný kaz a ako mu predchádzať?

Zubný povlak ako hlavná príčina vzniku zubného kazu

Za hlavného strojcu vzniku zubného kazu lekári zhodne označujú zubný povlak. Ten sa na zuboch vytvára už niekoľko minút po vyčistení zubov. Vzniká prirodzene nielen na zuboch, ale aj v medziizubných priestoroch, a dokonca aj voblasti medzi zubom a ďasnom. Zubný povlak tvoria zvyšky potravín a baktérie, ktoré sa živia cukrami z potravín. Počas tohto procesu baktérie v zubnom plaku produkujú kyseliny, ktoré narúšajú a oslabujú zubnú sklovinu, a to vedie k vzniku zubného kazu.

Z toho dôvodu je zo všetkého najdôležitejší zubný povlak pravidelne odstraňovať. Komplexná trojkroková ústna hygiena je kľúčová v prevencii vzniku zubného kazu.

Dodržujte trojkrokovú ústnu hygienu

Pravidelnou ústnou hygienou môžete výrazne znížiť riziko vzniku zubného kazu. Len kefka však nestačí. Pri mechanickom čistení zubov zubnou kefkou zubný povlak odstránite iba spovrchu zubov, a to len za predpokladu, že zuby čistíte správne a dostatočne dlho. Podľa štúdie LISTERINE® je dôležité do ústnej hygieny zaradiť aj dentálnu niť a ústnu vodu. Posledné štúdie preukázali, že ústna voda LISTERINE® redukuje zubný povlak až 5-krát viac, než keby ste zuby čistili len zubnou kefkou a dentálnou niťou**). Kefku, dentálnu niť a ústnu vodu používajte dvakrát denne, ráno a večer tesne pred spaním. Venujte pozornosť dobe čistenia zubov. Chrup kefkou čistite tak dlho, ako je potreba. Po vyčistení by zuby mali byť na povrchu hladké a bez známok zubného povlaku.

Upravte stravovacie návyky

Ďalšou častou príčinou vzniku zubného kazu je nadmerná konzumácia sladkých potravín a kyslých nápojov. Sladké potraviny sú bohatým zdrojom cukru, ktorý baktérie v zubnom plaku premieňajú na kyselinu a zuby oslabujú. Kyslé nápoje ako limonády alebo aj červené víno podporujú demineralizáciu zubnej skloviny a zuby sú viac náchylné na vznik kazu. Pokiaľ počas dňa skonzumujete niečo sladké alebo kyslé, vypláchnite si potom ústa vodou, použite zubnú niť a ideálne ústa vypláchnite ústnou vodou. Tým sa zbavíte zvyškov potravín.

Pozor na sucho v ústach

Menej známou príčinou vzniku zubného kazu je aj nadmerné a dlhodobé sucho v ústach. Sliny totiž bojujú proti baktériám a vytvárajú tenkú bariéru, ktorá zuby chráni. Preto je dôležité počas dňa dostatočne piť čistú vodu alebo vybrané druhy čajov. K tvorbe slín napomáha aj žuvanie žuvačiek bez cukru, ktoré zároveň neutralizujú kyslé prostredie v ústach.

Vrámci prevencie nezabudnite ani na pravidelné návštevy zubára, a to aspoň raz ročne. Zubný kaz sa môže bolestivo prejaviť až vo chvíli, keď je na jeho liečbu neskoro, a môže vyústiť v bolestivé zápaly a dokonca vypadnutie celého zuba.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.