Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete sa cítiť lepšie? Vyskúšajte kryoterapiu a jej zázračné účinky!

reklama:
Chcete sa cítiť lepšie? Vyskúšajte kryoterapiu a jej zázračné účinky!
Chcete sa cítiť lepšie? Vyskúšajte kryoterapiu a jej zázračné účinky! Foto: depositphotos.com

Kryoterapia je revolučnou metódou, ktorá využíva extrémne nízke teploty na liečbu rôznych zdravotných problémov a zlepšenie celkového zdravia. Táto terapia, aplikovaná lokálne alebo celotelovo v kryokomore, prináša úľavu od bolesti, znižuje zápaly a posilňuje imunitu.

Kryoterapia: Chladová terapia pre zdravie a regeneráciu

Kryoterapia, známa aj ako chladová terapia, využíva extrémne nízke teploty na liečbu rôznych zdravotných problémov a na zlepšenie celkového zdravia. Tento typ liečby môže byť aplikovaný lokálne, na konkrétnu časť tela, alebo celotelovo v kryokomore. Niektorí odborníci tvrdia, že má takmer zázračné účinky pri riešení mnohých ochorení či chronických problémov.

„Kryoterapiu môžeme jednoducho preložiť ako liečbu chladom. Využívame pri nej pozitívny terapeutický účinok chladu na liečbu niektorých ochorení, urýchlenie regenerácie, zlepšenie výkonu a obranyschopnosti organizmu. Počas tejto terapie dochádza k ochladeniu povrchu tela, blokácii kožných receptorov a stiahnutiu ciev, čo vedie k zníženiu vnímania bolesti, pôsobí protizápalovo a proti opuchom, uvoľňuje zvýšené svalové napätie a normalizuje prekrvenie v zapálených tkanivách,“ vysvetľuje Peter Šnábel, vedúci Balnea & Fyzioterapie v Kúpeľoch Libverda.

Sauna, kde vládne mráz

Pri celotelovej terapii, ktorá prebieha v kryokomore alebo tzv. kryosaune, sa zvyšuje koncentrácia kyslíka v krvi, zlepšuje sa pohyblivosť kĺbov a väzov, a vyplavujú sa endorfíny, známe ako hormóny šťastia, čo prispieva k celkovému pozitívnemu psychickému naladeniu. Po skončení terapie dochádza k zvýšenému reaktívnemu prekrveniu tkanív v organizme, zlepšeniu ich metabolizmu, zrýchleniu odplavenia nežiaducich látok a urýchleniu hojenia. Pri opakovaní procedúry dochádza postupne k adaptácii, a tým k posilneniu odolnosti a prirodzenej imunity organizmu a zlepšeniu výkonnosti.

Čo lieči kryoterapia?

„Kryoterapiu využívame pri liečbe mnohých ochorení. Ide predovšetkým o zápalové reumatické ochorenia kĺbov a chrbtice, entezopatie (bolestivé syndrómy spôsobené zápalovými a degeneratívnymi procesmi v oblasti šliach, väzov a kĺbových puzdier), tenisový lakeť, úponové bolesti, úrazy pohybového aparátu, kontúzie (pomliaždeniny), distorzie (podvrtnutie kĺbu), degeneratívne ochorenia kĺbov a chrbtice a stavy po operáciách. Okrem liečby môžeme kryoterapiu využiť na urýchlenie regenerácie a prevenciu zápalových a degeneratívnych ochorení kĺbového a šľachového aparátu,“ uvádza Peter Šnábel.

Chladová terapia je vhodná aj pre osoby, ktoré trpia nešpecifickými bolesťami svalov či kĺbov, únavou a vyčerpanosťou, častými zápalmi v tele alebo kožnými problémami, ako sú ekzémy či akné. Pri vystavení tela extrémne nízkym teplotám dochádza k zúženiu a následnému rozšíreniu ciev, čo podporuje krvný obeh. To môže prispieť k celkovému zdraviu kardiovaskulárneho systému. Niektoré štúdie naznačujú, že kryoterapia môže pomôcť aj pri chudnutí tým, že stimuluje metabolizmus a zvyšuje energetický výdaj tela v dôsledku vystavenia chladu.

Je mrazová terapia vhodná pre každého?

Ako každá liečebná metóda, aj táto terapia má svoje obmedzenia a o vhodnosti liečby je vždy potrebné sa poradiť s lekárom. Medzi kontraindikácie patrí napríklad nestabilné alebo dekompenzované ochorenia obehového a dýchacieho systému, kardiostimulátor, poruchy prekrvenia, akékoľvek akútne ochorenia, chladová alergia a poruchy citlivosti.

Ako prebieha procedúra a ako dlho trvá?

Pri lokálnej kryoterapii sa ochladzuje tkanivo pomocou chladného vzduchu alebo plynu, chladivým vankúšikom či ľadovým sprejom. Dĺžka, frekvencia a početnosť procedúry závisí od spôsobu ochladzovania tkaniva a očakávaného terapeutického účinku.

Pri celotelovej chladovej terapii ide o krátky pobyt v špeciálnej kryokomore s teplotou od mínus 110 až po mínus 160 °C a takmer nulovou vlhkosťou. Po prezlečení do ľahkého oblečenia najprv strávite asi minútu v predkomore s teplotou približne mínus 60 °C, kde sa aklimatizujete a následne prechádzate do hlavnej komory, kde strávite dve až tri minúty. V komore sa pomaly pohybujete.

Po odchode z komory nasleduje zhruba dvadsaťminútový aeróbny pohyb na prístrojoch (rotoped, eliptický trenažér) a prípadné precvičenie a preťahovanie postihnutých štruktúr pohybového aparátu, čo umocňuje celkový liečebný účinok. Odporúča sa séria 12 až 20 opakovaní procedúry kryoterapie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. júna 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.