Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete mať uhorky ako nikdy predtým? Tieto hnojivá vám zaručia úspech!

reklama:
Chcete mať uhorky ako nikdy predtým? Tieto hnojivá vám zaručia úspech!
Chcete mať uhorky ako nikdy predtým? Tieto hnojivá vám zaručia úspech! Foto: www.freepik.com

Chcete dosiahnuť bohatú a kvalitnú úrodu? Je dôležité podávať zelenine správne živiny v rôznych fázach rastu. V tomto článku vám ukážeme, ako správne podávať hnojivo uhorkám, aby boli silné, zdravé a plodné počas celého vegetačného obdobia.

Ako správne hnojiť uhorky: kompletný sprievodca

Aby ste dosiahli kvalitný a bohatý úrodu, je potrebné uhorky pravidelne hnojiť počas celého sezóny. Týmto spôsobom ich posilníte, podporíte ich rast a predĺžite obdobie plodenia.

Obsah

 • Kedy hnojiť
 • Kŕmne zmesi
 • Hnojenie v rôznych fázach rastu

Kedy hnojiť

Aby ste dosiahli dobrý úrodu, uhorky by ste mali hnojiť niekoľkokrát počas ich rastu a dozrievania:

 1. 10-14 dní po výsadbe na otvorené pole, ak ste pestovali sadenice na parapete.
 2. Pri priamom výseve do pôdy, prvé hnojenie plánujte, keď sa objavia prvé päť-šesť pravých listov.
 3. Keď sa objavia púčiky a začína kvitnutie, použite koreňové a listové hnojivá s obsahom bóru.
 4. Pri vzniku plodov a pre predĺženie obdobia plodenia hnojte každé tri-päť dní.

Podľa agronómky Kataríny Kosolapovej je hnojenie uhorky jednoduchým spôsobom, ako zlepšiť úrodu, urobiť ju hojnejšou a chutnejšou, a zároveň predĺžiť obdobie zberu plodov. V rôznych obdobiach potrebujú uhorky rôzne živiny.

Kŕmne zmesi

Výber kŕmnych zmesí závisí od spôsobu pestovania sadeníc a obdobia rastu uhoriek:

Na parapete

Keď sa objavia prvé výhonky, počítajte dva týždne a pripravte hnojivá na urýchlenie rastu zelenej hmoty. Na tento účel používajte amónnu liadok, močovinu a kurací trus.

Po začiatku kvitnutia potrebujú uhorky viac vápnika. V tomto období sú dôležité aj minerálne hnojivá a drevený popol. Ak plánujete pestovať zeleninu doma bez presadenia na otvorené pole, počas dozrievania plodov ich hnojte fosforom a draslíkom. V tomto čase sú vhodné komplexné hnojivá.

V skleníku

Prvé hnojivá pridajte dva týždne po výsadbe uhoriek do skleníka. Na hnojenie používajte superfosfáty, síran draselný a amónnu liadok. Počas kvitnutia môžete uhorky hnojiť kravským hnojom a popolom. Keď sa začnú tvoriť zelené plody, používajte draselnú liadok, popol a močovinu.

Roztokom popola, ktorý obsahuje veľa výživných prvkov, môžete systematicky hnojiť rastliny pod koreň a postrekovaním listov.

Okrem neho používajte aj ďalšie organické hnojivá:

 • Droždie: Nepoužívajte produkt s cukrom, ktorý podporuje rast plesní, čo môže byť škodlivé pre rastliny v skleníkových vlhkých podmienkach. Vyberajte kombináciu s kyselinou askorbovou, rozpustite jedno balenie droždia a 2 g vitamínu C v piatich litroch teplej vody. Roztok nechajte odležať týždeň, potom rozrieďte pohár zmesi v 10 l vody.
 • Kyselina boritá: Podporuje rast a posilňuje rastliny. V chladnej tekutine sa kyselina boritá nerozpúšťa, takým roztokom môžete popáliť listy. Dodržujte proporcie: prášok rozmiešajte v horúcej vode v pomere 1 čajová lyžička na 0,5 pohára. Po ochladení pridajte ďalšie dva litre vody. Hnojivo môžete používať na začiatku kvitnutia uhoriek, opakovane pri prvých náznakoch plodov a neskôr v období maximálneho plodenia.

Na otvorenom poli

Vysiaté uhorky tiež hnojte droždím (dve-tri hnojenia počas celého obdobia rastu), popolom a slepačím trusom. Na otvorenom poli môžete navyše použiť:

 • Jód: Nepoužívajte v skleníkoch (pary jódu sú toxické pri vdýchnutí v uzavretom priestore), ale vhodné sú pre otvorené priestranstvá. S týmto látkou buďte opatrní a dôkladne odmerajte proporcie pre hnojenie: na vedro vody vezmite liter mlieka a 30 kvapiek liehového jódu. Roztok nechajte stáť aspoň 12 hodín.
 • Sódu: Rozpustite 2 lyžice prášku vo vedre vody a zalievajte rastliny ráno alebo večer, keď nie je silné slnko. Za leto stačia dve takéto procedúry: po pár týždňoch od výsadby a opäť o dva týždne po prvom hnojení sódou.

Hnojenie v rôznych fázach rastu

Počas kvitnutia

V období púčikov a kvitnutia je potrebné stimulovať tvorbu plodov. Vhodné sú hnojivá s obsahom bóru (boritá kyselina) a draselno-dusíkaté-fosforečné podkŕmne zmesi. Ako minerálne hnojivo pridajte síran draselný, amónnu liadok a močovinu, z organických drevený popol. V popole je veľa fosforu a draslíka, ale chýba dusík, ktorý je potrebné pridať zvlášť.

Katarína Kosolapová odporúča hnojiť uhorky v tomto období pridaním:

 • Mikrohnojivá: Rozpustite v 10 l vody 5 g boritej kyseliny a postriekajte listy. Bor zlepšuje opeľovanie a podporuje tvorbu plodov.
 • Komplexné hnojivá: Nitroamofoska (obsahuje dusík, draslík a fosfor) alebo zmes síranu draselného, superfosfátu a amónnej liadku. Tieto hnojivá poskytujú rastline všetky potrebné prvky pre kvitnutie a tvorbu plodov.
 • Drevený popol: V ňom nie sú dusíkaté zlúčeniny, preto je potrebné ich pridať zvlášť. Môžete ho používať až do konca vegetácie, ošetrujte rastliny každých sedem až desať dní. Na prípravu roztoku rozrieďte jeden-dva poháre popola v 10 l vody a zalejte pod koreň (0,5–2 l na rastlinu). Pre listovú podkŕmu pripravte slabší roztok — 0,5–1 pohár popola na 10 l vody. Môžete tiež použiť popol v suchej forme: posypte dve polievkové lyžice popola okolo každej rastliny na vlhkej pôde po zaliatí, snažiac sa nezasiahnuť stonku.

Počas plodenia

Pri vzniku plodov hnojte uhorky dusíkovo-fosforno-draselným hnojivom každý týždeň, vždy po zaliatí. Na zvýšenie množstva dusíka môžete použiť bylinné nálevy, kurací trus, močovinu a kravský hnoj.

Na predĺženie plodenia

V auguste až septembri uhorky často prestávajú kvitnúť a plodiť kvôli nedostatku živín. Správne hnojenie pomôže predĺžiť obdobie plodenia a zvýšiť úrodu. Katarína Kosolapová odporúča aplikovať:

 • Organické hnojivá: drevený popol (každých sedem dní), koncentrovaný bylinný nálev, kurací trus, kravský hnoj (do 400 g/10 l vody). Tieto hnojivá podporujú rastlinu na konci sezóny.
 • Minerálne hnojivá: síran draselný, monofosfát draselný. Draslík pomáha rastlinám pokračovať v kvitnutí a plodení.

Doplnkové: postrekovanie borom alebo humátom draselným a jódom. Môžete tiež pripraviť komplexné hnojivo z boritej kyseliny, síranu horečnatého a kalciového liadku. Správne a včasné hnojenie pomôže uhorkám rásť zdravými a prinášať bohatú úrodu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. júna 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.