Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Častý kontakt s rodinou a priateľmi predlžuje seniorom život

reklama:
Častý kontakt s rodinou a priateľmi predlžuje seniorom život

Psychologické výskumy, ktorým sa odborníci venujú, sú obvykle zamerané na deti- našu budúcnosť. Tentokrát sa však vedci zamerali na opačný koniec línie. Ako žijú seniori, čo im prospieva, a aký dopad má kultúra rodinných vzťahov na kvalitu nášho života?

Osamelo žijúci seniori žijú kratšie

Výskumy na Kalifornskej univerzite v San Franciscu ukázali, že osamelosť a nedostatok sociálnych väzieb vo vyššom veku má zásadný negatívny vplyv na zdravie starších ľudí. Vedci sa zamerali na skupinu 1600 seniorov s vekovým priemerom 71 rokov. Cieľom bolo zistiť, aký vplyv má dostatok kontaktu s rodinou a priateľmi na ich zdravotný stav. Majú kvalitné vzťahy a čas strávený s blízkymi vplyv na dĺžku a kvalitu nášho života?

Výsledky výskumu ukázali zásadný rozdiel medzi životom osamelo žijúcich respondentov oproti tým, ktorý udržiavali aktívne kontakty s rodinou a priateľmi. V priebehu šiestich rokov zomrelo takmer 23% účastníkov výskumu s nedostatkom sociálnych väzieb, kým medzi respondentami žijúcimi v rodinách a komunitách to bolo 14%.

Výskumy tiež priniesli prekvapivé zistenie, že mnohí zúčastnení seniori žili dlhšie ako osamelí respondenti napriek tomu, že ich zdravotný stav bol menej priaznivý. Vedci sa na základe výskumu domnievajú, že najväčší úpadok u staršieho človeka so sebou neprináša zhoršujúce sa zdravie, ale práve samota. Aj v starobe teda ľudia potrebujú rovnako intenzívne sociálne kontakty ako v produktívnom veku.

Podporte ich rodinné istoty a vlastnú hodnotu

Starší ľudia často prekonajú pri vstupe do seniorského veku zásadné emocionálne zmeny- prichádzajú o životného partnera, blízkych priateľov, ich deti a vnúčatá sú naplno zamestnané svojou rodinou a povinnosťami. Práve vtedy môžu začať pociťovať, že nie sú takí potrební a dôležití ako v minulosti, nedokážu už prinášať nové hodnoty a obohacovať vzťahy.

Opak je však pravdou. Práve priateľstvá seniorov patria k tým najtrvácejším a najkvalitnejším. Spolu s vekom a životnou múdrosťou mnohí starší ľudia získavajú väčší nadhľad a trpezlivosť so svojimi blízkymi. Ľahšie prijímajú chyby a nedostatky priateľov, prejavujú úprimný záujem o ich problémy a vnímajú ich ako dôležitú súčasť svojho života.

Seniori zároveň dokážu lepšie než mladí ľudia rozlíšiť, čo je v živote dôležité, a uprednostniť čas strávený s rodinou pred inými, menej podstatnými vecami. Zároveň si lepšie uvedomujú, akú hodnotu má rodinná súdržnosť, ľahšie odpúšťajú a prejavujú viac nezištnosti.

Aj seniori potrebujú priateľstvá

Spozorovali ste výrazný úpadok u staršieho človeka vo vašej rodine? Neváhajte a navštívte ho. Práve pravidelná komunikácia, aktívne strávený voľný čas a nové podnety majú zásadný vplyv na telesné i duševné zdravie. Oslovte viacerých členov rodiny a zapájajte osamelo žijúceho príbuzného do rodinného života. Okrem spoločných stretnutí využite i pravidelné telefonovanie či videohovory, na ktoré sa bude môcť starší člen rodiny tešiť.

Návštevy, výlety po okolí, ale najmä rozhovory a objatia sú tým najdôležitejším životobudičom pre každého seniora. Aj starší človek potrebuje neustále prijímať zo svojho okolia lásku, záujem a pocit, že je plnohodnotným členom spoločnosti.

Okrem pomoci rodiny sa môžete obrátiť aj na seniorské komunity. Mnoho miest ponúka pre starších ľudí rôzne možnosti trávenia voľného času. Kluby dôchodcov a dobrovoľnícke združenia organizujú seniorské výlety, kultúrne programy, či poskytuje starším ľudom priestor, kde sa môžu venovať svojim záľubám i vyskúšať nové koníčky. Hlavným prínosom spoločných aktivít je príležitosť zoznámiť sa s novými ľuďmi, zažiť pocit súdržnosti a prijatia.

– Marcela

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 12. januára 2018

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.