Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bolestivá téma, o ktorej sa veľmi nehovorí. Čo spôsobuje opakované potraty?

reklama:
Bolestivá téma, o ktorej sa veľmi nehovorí. Čo spôsobuje opakované potraty?
Bolestivá téma, o ktorej sa veľmi nehovorí. Čo spôsobuje opakované potraty? Foto: www.freepik.com

Situácie, keď sa párom nedarí počať dieťa, sú stále častejšie.  Nedávny prieskum, ktorý si nechala vypracovať klinika asistovanej reprodukcie Prague Fertility Centre (PFC) to potvrdil. Podľa jeho výsledkov má až tretina párov problémy s počatím. Už dlhšiu dobu sa jedná o veľmi diskutované témy, avšak trochu v pozadí zostáva úplne iné a pre ženu snáď ešte bolestivejšie, tým sú opakované potraty. Ani v prípade úspešného počatia totiž nie je ešte úplne vyhrané, pretože až štvrtina tehotenstva bohužiaľ z najrôznejších príčin končí potratom.

Prečo dochádza k potratom

Najčastejšie dochádza k potratu z genetických dôvodov, a to buď vrodených, kedy sú už prítomné v genetickej informácii partnerov, alebo novo vzniknutých, ktoré prichádzajú s rastúcim vekom rodičiek. Práve toto riziko narastá geometrickým radom od 33. roku veku ženy. Príčiny však môžu byť aj imunologické. Telo ženy v čase skorej gravidity musí byť imunologicky pripravené prijať embryo, ktoré je čiastočne telu cudzie. Tento zložitý proces imunotolerancie môže byť narušený a je nutné podstúpiť imunologické vyšetrenie u špecialistu a následné vytvorenie konkrétneho plánu liečby.

Potrat môže byť vyvolaný aj zle kompenzovaným endokrinologickým ochorením (napr. zníženou alebo zvýšenou funkciou štítnej žľazy, dekompenzovaným diabetom, hyperprolaktinémiou a pod.), ale tiež jednou z najčastejších hormonálnych porúch, čo je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS). V týchto prípadoch je nutná medziodborová spolupráca s endokrinológom, obezitológom, poprípade s iným špecialistom.

Všeobecne zaužívaná predstava, že kliniky asistovanej reprodukcie sa zameriavajú iba na umelé oplodnenie, nie je úplne presná. Ich služby zahŕňajú aj pomoc pri zistení reprodukčného zdravia páru. V anamnéze ženy je potrebné sa zamerať na rizikové faktory ako vek, hmotnosť či vyššie uvedené neliečené ochorenia. Do úvahy musia byť brané aj genetické vady v rámci rodiny, ktoré môžu spôsobovať napríklad zvýšenú zrážanlivosť krvi, prípadne nádorové ochorenia.

Úspešná gravidita ale nie je iba ženskou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Svoju dôležitú úlohu tu zohráva aj zdravie muža, preto sa u nich odborníci zameriavajú na spermiogram či osobnú anamnézu, kedy zisťujú predovšetkým to, či dotyčný prekonal nejaké operácie, najmä semenníkov alebo prostaty. Nezanedbateľnú úlohu majú aj iné ochorenia as nimi spojená medikácia, napríklad je nevyhnutné vedieť, či muž užíva lieky na vysoký cholesterol, hypertenziu a pod.

Prevencia samovoľných potratov

Ľudské telo vie stále prekvapiť aj odborníkov, a to ako pozitívne, kedy sa dokáže vysporiadať s najrôznejšími problémami, tak negatívne. Práve v prípade potratov môže nastávať druhá situácia, čo znamená, že aj v momente eliminácie najrôznejších rizík, k ukončeniu tehotenstva môže dôjsť. Napriek tomu sa oplatí nič nepodceniť a snažiť sa tejto situácii predísť.

V prípade, že k potratu došlo z genetickej príčiny, mal by pár určite podstúpiť genetickú konzultáciu a vyšetrenie krvi. Týmto spôsobom možno totiž zistiť genetickú informáciu oboch partnerov (tzv. karyotyp) a odhaliť, či niekto z nich nie je nositeľom genetického problému, ktorý sa potom môže manifestovať pri začínajúcom tehotenstve. Človek môže byť pritom navonok úplne zdravý. Genetik indikuje počas vyšetrenia tzv. preimplantačnú diagnostiku v embryu, kedy prebieha genetické vyšetrenie niekoľkých buniek odobraných z embrya. Tým spôsobom sa potvrdia či vylúčia možné genetické príčiny potratu. Pre prípadnú IVF liečbu sú teda použité iba geneticky zdravé, tzv. euploidné embryá. Pri podozrení na imunologický faktor je nutné spolupracovať s reprodukčným imunológom a nastaviť liečbu každému páru na mieru.

Ďalšou skupinou pacientok, ktoré sú ohrozené vyšším rizikom opakovaných potratov, sú ženy s endokrinologickým ochorením. Uvádza sa, že až 20 % žien trpí aj syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS), pričom u tohto ochorenia nie je celkom zrejmá príčina vyššieho rizika potratu.

Ak sa snažíte otehotnieť, potom majte na pamäti, že liečba by mala byť vždy komplexná, čo zahŕňa aj celkovú úpravu životných návykov.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.