Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bolesti chrbta? Možno za to môže váš stres!

reklama:
Bolesti chrbta? Možno za to môže váš stres!
Bolesti chrbta? Možno za to môže váš stres! Foto: depositphotos.com

Fyzická bolesť bez zjavnej príčiny môže byť mätúca a frustrujúca. Čo robiť, keď cvičenia, masáže a šport nepomáhajú? Odpoveď možno leží v spojení tela a mysle. Odborníci z Kliniky celostnej terapie a športu Vo2Max nám vysvetlia, ako riešiť psychosomatické problémy, ktoré môžu byť skrytým pôvodcom vašich bolestí.

Je pomerne jednoduché určiť, či nás koleno bolí po páde z bicykla, prst po privretí do dverí alebo členok po výronu pri behu. Čo však robiť, keď nás telo bolí bez akéhokoľvek zjavného fyzického dôvodu? „Viete, chrbát ma neustále bolí, aj keď pravidelne cvičím vaše cviky, chodím na masáže a športujem. Naozaj netuším, prečo ma stále tak bolí.“ Toto sú situácie, s ktorými sa fyzioterapeuti bežne stretávajú počas terapií. Ako takéto situácie riešiť? Pýtali sme sa odborníkov z Kliniky celostnej terapie a športu Vo2Max.

V tomto bode by sa mal fyzioterapeut zamyslieť, či sa na pacienta a jeho zdravie pozerá komplexne – teda či zohľadňuje jeho fyzický aj psychický stav. Ak nenachádzame žiadne jasné príčiny, prečo pacienta trápi napríklad bolesť chrbta, je vhodné zvážiť, či problémy nie sú psychosomatického pôvodu.

Psychosomatika: čo to je?

Psychosomatika skúma vzájomné pôsobenie tela a duše, ako psychické vplyvy pôsobia na telo a aký vplyv majú telesné ochorenia na duševné procesy. Už v 70. rokoch 20. storočia zaviedol Thure von Uexküll, nemecký priekopník psychosomatiky, pojem „biopsychosociálny systém“, ktorý zdôrazňuje, že všetky ochorenia súvisia s biologickými a psychickými funkciami. Podľa portugalsko-amerického neurovedca Antonia Damasia tvoria psychika, duch a telo jednotu. Všetky skúsenosti človeka sa na základe jeho vnímania ukladajú do tzv. „sietí nervových buniek“. Preto sa konflikty alebo traumy prejavujú nielen v psychickej rovine, ale aj v telesnej.

Aké ochorenia sa vyskytujú?

Psychosomatika môže mať rôzne podoby, od bolestí svalov a kĺbov cez neplodnosť až po rôzne vážne choroby. Vo Vo2Max sa s nimi stretávajú u dospelých aj u detí. Najčastejšie sa fyzioterapeuti stretávajú s problémami pohybového aparátu, problematikou panvového dna, menštruačnými abnormalitami, bolestivým sexom a ďalšími.

Pri vyšetrení pacientov fyzioterapeuti nachádzajú svalové disbalancie, trigger pointy (svalové spazmy) alebo kĺbové blokády, ale nie vždy to znamená, že nález musí spôsobovať klinické prejavy. Je preto dôležité zamyslieť sa, kde je príčina toho všetkého. Prečo, zjednodušene povedané, pacienta lekár odblokuje a on sa znova zablokuje?

„Často si všímam, že všeobecne prehliadame naše psychické rozpoloženie. Naši pacienti cvičia cviky, ktoré sme im dali, chodia na masáže, ale doma sa starajú o chorú maminku, v práci majú nepríjemnú kolegyňu, ktorá im denne znepríjemňuje život, alebo nie sú spokojní so svojim partnerom tak, ako boli kedysi. To všetko sú formy stresu, ktoré na nás pôsobia a my to nemusíme vôbec vnímať, pretože v tom žijeme už niekoľko rokov a nejako sme si zvykli. “Zvyknúť si” ale neznamená “zmieriť sa s tým”. Tento typ stresu sa nám “usadí” napríklad vo svaloch a spôsobí už spomínané “stiahnutie”. Preto riešením problému nie je uvoľniť daný sval, ale vyriešiť stres, ktorý spôsobuje, že sval je napnutý/stiahnutý,“ vysvetľuje Mgr. Nikola Vojtášková, fyzioterapeutka z Kliniky celostnej terapie a športu.

A to je kameň úrazu

Je totiž oveľa jednoduchšie uvoľniť sval masážou a odblokovať krk mobilizačnými technikami, než podať výpoveď v práci alebo sa rozísť s partnerom. „U pacientov všeobecne vnímam ako najťažší krok vo svojej liečbe uvedomiť si, že príčina našej bolesti/našich problémov je viac v našej duši než v tele,“ dodáva Mgr. Vojtášková.

Prečo sa bojíme priznať, že sa necítime dobre?

Nie je za čo sa hanbiť! Nie každý deň je úžasný. Každý človek na svete má nejaké trápenia, každý má iné a nemá zmysel porovnávať, kto má väčšie a kto menšie. Všetci sme jedineční a každý z nás má odlišné vnímanie. Možno sme len okolím nútení „byť šťastní a nad vecou“.

Skúsme si dať jeden príklad…

„Príde ku mne do ordinácie na klinike Vo2Max, kde pracujem, mladá žena, ktorej sa rok a pol s partnerom nedarí otehotnieť. Absolvovali všetky možné lekárske vyšetrenia, kde sa nenašla žiadna odchýlka, takže príčina je nejasná. Vykonám anamnézu – okrem bežných chorôb a alergií sa zameriavam na gynekologickú anamnézu: menštruácia je pravidelná, ale pomerne bolestivá. Klientku ďalej dôkladne vyšetrím a zistím, že v oblasti rebier, bedier a panvy nachádzam svalové disbalancie a kĺbové blokády. Už tento nález sám o sebe môže komplikovať možnosť otehotnieť – vďaka zreťazeniu dochádza k disharmónii v oblasti panvového dna, čo jednak môže spôsobovať bolestivú menštruáciu a zároveň sa tu oplodnené vajíčko nemusí uchytiť, a žene sa tak nedarí otehotnieť.

V tejto situácii je dôležité sa ženy spýtať, ako sa ona sama vlastne cíti. V tej chvíli sa klientka trošku zarazí, uhne pohľadom, úsmev jej zmizne z pier a vážne povie: “Som vyčerpaná, okolie na mňa tlačí, že už mám najvyšší čas otehotnieť, predsa len nie som najmladšia. Cítim sa zúfalo. Sex si neužívam tak ako predtým, pretože stále myslím na to, či to už konečne vyjde. Partner to na mne vidí a vytvára to medzi nami priepasť.” Zrazu sme v začarovanom kruhu – boli skôr svalové disbalancie a kĺbové blokády alebo stres z toho, že sa páru nedarí otehotnieť? Čo riešiť ako prvé?

Ako ďalej?

Je dôležité si uvedomiť, že fyzioterapeut vám môže odblokovať rebro, chrbticu, uvoľniť svalové napätie a dať cviky na doma, aby sa telo udržalo v harmónii. Na psychické bloky je však aj ten najlepší fyzioterapeut malým pánom, je potrebné vyhľadať pomoc aj inde – u psychológa/psychoterapeuta. Avšak jednu malú úlohu tu fyzioterapeut môže zohrať. Môže to byť práve on, kto vám odporučí niekoho, s kým si o svojich problémoch/pocitoch/emóciách prehovoríte, s kým svoje duševné rozpoloženie riešiť. Môže to byť fyzioterapeut, komu sa zveríte ako prvému,“ uvádza fyzioterapeutka Mgr. Nikola Vojtášková.

Preto by fyzioterapeut v prípade podozrenia na psychosomatické príčiny mal odporučiť klientom sedenia s psychológom alebo psychoterapeutom. Obaja odborníci sa potom podľa potreby dohodnú na vzájomnej spolupráci a fyzioterapia sa tak skombinuje s psychoterapiami. Lieči sa tak nielen telo, ale aj duša.

„Základom úspechu je vôbec si pripustiť, že máme problém a odborníkom sa zveriť s každou bolesťou a trápením, ktoré nás ťažia. Niekedy je cesta k riešeniu dlhšia a ťažšia, ale o to účinnejšia,“ dodáva fyzioterapeutka Mgr. Nikola Vojtášková z kliniky Vo2Max.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.