Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bolesť, bledá koža a tráviace problémy ukazujú, že vášmu telu chýba kyselina listová

reklama:
žena s bolesťou brucha
Bolesť, bledá koža a tráviace problémy ukazujú, že vášmu telu chýba kyselina listová Foto: www.freepik.com

Nedostatok kyseliny listovej môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám, vrátane anémie a kognitívnych problémov. Tento vitamín, tiež známy ako folát alebo vitamín B9, je nevyhnutný pre tvorbu a opravu DNA a produkciu červených krviniek. V článku sa dozviete o najčastejších príznakoch nedostatku kyseliny listovej a spôsoboch, ako ich zmierniť.

7 príznakov nedostatku kyseliny listovej, ktoré by ste nemali ignorovať

Podľa amerického Inštitútu medicíny by mali dospelí denne prijímať 400 mikrogramov kyseliny listovej. Folát, známy tiež ako vitamín B9, je dôležitý pre vaše zdravie, pretože pomáha telu vytvárať a opravovať DNA a produkovať červené krvinky. Ak ho máte nedostatok, môžete trpieť rôznymi príznakmi, ktoré by ste nemali ignorovať.

kyselina listová
Bolesť, bledá koža a tráviace problémy ukazujú, že vášmu telu chýba kyselina listováFoto: www.freepik.com

1. Kognitívne problémy
Kyselina listová je kľúčová pre váš centrálny nervový systém. Jej nedostatok môže viesť k depresii, problémom so sústredením, zábudlivosti a podráždenosti. Neliečený deficit môže zvýšiť riziko demencie alebo Alzheimerovej choroby.

2. Bolesti tela
V závažných prípadoch anémie spôsobenej nedostatkom folátu mozog nedostáva dostatok kyslíka, čo spôsobuje opuchy tepien a bolesti hlavy. Bolesť sa však môže rozšíriť aj do hrudníka a dolných končatín.

3. Bledá pokožka
Hemoglobín, proteín v červených krvinkách, zabezpečuje prenos kyslíka. Nedostatok kyseliny listovej vedie k zníženiu počtu červených krviniek, čo sa prejaví bledou pokožkou, únavou a svalovou slabosťou.

žena s bledou pokožkou
Bolesť, bledá koža a tráviace problémy ukazujú, že vášmu telu chýba kyselina listováFoto: www.freepik.com

4. Dýchavičnosť
Ak sa vám ťažko dýcha pri bežných činnostiach, môže to byť spôsobené nízkou hladinou kyslíka pre nedostatok červených krviniek. Môže sa objaviť zvýšená srdcová frekvencia, závraty alebo mdloby.

5. Tráviace problémy
Nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka a hnačka po jedle môžu signalizovať nedostatok folátu. V ťažkých prípadoch sa môže objaviť anorexia a výrazná strata hmotnosti.

6. Afty v ústach a na jazyku
Opuchnutý, červený alebo lesklý jazyk s aftami môže byť prejavom zanedbaného nedostatku kyseliny listovej. Znížený počet červených krviniek spôsobuje bolesť pri prehĺtaní a zápaly ústnej dutiny.

afta
Bolesť, bledá koža a tráviace problémy ukazujú, že vášmu telu chýba kyselina listováFoto: depositphotos.com

7. Znížená chuť
Nedostatok kyseliny listovej môže oslabiť vaše chuťové receptory, čo sťažuje rozpoznávanie chutí. Jazykové problémy tak ovplyvňujú schopnosť mozgu správne spracovávať chuťové podnety.

Ako liečiť nedostatok folátu?

Najjednoduchší spôsob, ako napraviť nedostatok folátu, je zmeniť stravu. Zaraďte viac tmavozelenej zeleniny, ako je brokolica, ružičkový kel, špenát a špargľa. Vhodné sú aj citrusové plody, fazuľa, huby a celozrnné potraviny.

Ak ste si všimli niektoré z týchto príznakov, navštívte svojho lekára, ktorý vám potvrdí diagnózu. Následne môžete začať s úpravou stravovacích návykov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. mája 2024

Som milovníčka dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.