Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Boľavé bedrá môžu viesť k artróze! Prečo nás bolia a aké preventívne cviky na ne fungujú?

reklama:
Boľavé bedrá môžu viesť k artróze! Prečo nás bolia a aké preventívne cviky na ne fungujú?
Boľavé bedrá môžu viesť k artróze! Prečo nás bolia a aké preventívne cviky na ne fungujú? Foto: www.freepik.com

Bolesť bedier postihuje s pribúdajúcim vekom veľkú časť populácie. Prevenciou je pravidelný pohyb, pomôcť môžu aj doplnky stravy.

Pre správnu funkciu bedier je žiaduci pravidelný pohyb a zdravý životný štýl. Naopak k bolesti vedie sedavý spôsob života, nedostatok fyzickej aktivity alebo preťažovanie bedrových kĺbov. Prečo nás bolia bedrá a aké preventívne cviky na ne fungujú? Prečítajte si v tomto článku. S pribúdajúcim vekom sa však môže objaviť aj artróza.

Čo je artróza bedrových kĺbov?

Artróza je degeneratívne kĺbové ochorenie, teda stav, pri ktorom dochádza k postupnému poškodeniu chrupavky a kĺbových tkanív. Najčastejšie sa artróza vyskytuje práve v bedrových kĺboch, a to najmä u staršej populácie. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá sa obvykle zhoršuje pri pohybe, najmä pri chôdzi, státí alebo dokonca v noci pri spánku. Táto bolesť môže byť pociťovaná aj v oblasti stehien, slabín alebo kolena. Popri bolesti môže pacient trpieť obmedzenou pohyblivosťou a tuhosťou kĺbu.

Príčiny artrózy bedra sú rôzne, avšak väčšinou súvisia s opotrebovaním kĺbov v priebehu času, genetickými faktormi, obezitou alebo traumatickými zraneniami kĺbu. Diagnóza sa zvyčajne vykonáva na základe klinického vyšetrenia, röntgenových snímok a ďalších obrazových testov.

Ako sa lieči artróza bedier

Liečba bolesti bedrových kĺbov spojené s artrózou môže zahŕňať neinvazívne metódy, ako sú fyzioterapia a ďalšie cvičenia na posilnenie svalov okolo kĺbu. Zásadná je aj zmena životného štýlu, a to predovšetkým redukcia hmotnosti u pacientov s nadváhou. V pokročilých prípadoch artrózy môže byť zvážená chirurgická liečba a endoprotéza bedrového kĺbu.

Prevencia, prevencia a zase prevencia

Aby ste predišli problémom s bedrami v neskoršom veku, začnite na ne myslieť včas! Účinnou prevenciou bolesti a artrózy bedrových kĺbov je udržiavanie zdravej hmotnosti, aktívny životný štýl a prevencia zranenia kĺbu. Dôležité je tiež minimalizovať opakované namáhanie kĺbu a dodržiavať zásady ergonómie pri práci alebo športových aktivitách. V prípade bolesti bedrového kĺbu alebo podozrenia na artrózu je dôležité vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Skorá diagnóza a liečba môžu zlepšiť prognózu a kvalitu života pacienta s touto náročnou a často bolestivou poruchou kĺbov.

Aké zvoliť doplnky stravy

Pri liečbe artrózy a bolesti kĺbov môžu pomôcť aj doplnky stravy. Ak užívate iné lieky, konzultujte však užívanie kĺbovej výživy so svojím lekárom.

Medzi tie účinné patria:

  • Glukosamín a chondroitín: Tieto látky sú súčasťou normálneho chrupavkového tkaniva. Pomáhajú udržiavať zdravie kĺbov a zmierňovať bolesť pri artróze.
    Omega-3 mastné kyseliny: Tuky, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, ľanovom semienku a ďalších potravinách, majú protizápalové účinky.
    Kurkumín: Aktívna zložka v kurkume má silné protizápalové účinky.
    Vitamín D: Nedostatok vitamínu D môže prispievať k problémom so zdravím kĺbov.
    Boswellia: Extrakt z boswélie, ktorý sa nazýva prírodný poklad na kĺby, má tiež protizápalové účinky a môže pomôcť znižovať bolesť a tuhosť spojenú s artrózou.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. mája 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.