Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Besnota: Prečo je nutné okamžite vyhľadať lekára po uhryznutí zvieraťom!

reklama:
Besnota: Prečo je nutné okamžite vyhľadať lekára po uhryznutí zvieraťom!
Besnota: Prečo je nutné okamžite vyhľadať lekára po uhryznutí zvieraťom! Foto: depositphotos.com

Besnota je závažné vírusové ochorenie, ktoré môže končiť smrťou. Tento vírus sa prenáša od nakazených zvierat na človeka najčastejšie slinami, teda pohryznutím alebo priamym kontaktom. Ako rozpoznať príznaky besnoty, kedy je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc a ako sa chrániť pred nákazou? Odborníci odpovedajú na tieto a ďalšie otázky.

Besnota: Smrteľná hrozba, ktorú nesmieme podceňovať

Besnota, známa aj ako rabies, je smrteľne nebezpečné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém cicavcov, vrátane ľudí. Tento vírus sa prenáša predovšetkým prostredníctvom uhryznutia nakazeného zvieraťa a jeho inkubačná doba sa môže pohybovať od pár týždňov až po niekoľko mesiacov. Napriek moderným lekárskym pokrokom zostáva besnota vážnym zdravotným problémom, najmä v rozvojových krajinách. Nakaziť sa dá predovšetkým od túlavých psov a mačiek, líšok, v exotických destináciách potom napríklad od opíc.

Ako sa prenáša na človeka

Zdrojom nákazy besnotou sú najčastejšie psovité šelmy, opice, netopiere a iní teplokrvní cicavce (mývalové, skunkové, líšky a pod.). Nakaziť sa dá slinami alebo krvou chorého zvieraťa, ale tiež napríklad neopatrnou manipuláciou s mŕtvym zvieraťom. „Vírus besnoty sa na človeka prenáša od nakazeného zvieraťa slinami, v praxi teda najčastejšie pohryznutím alebo priamym kontaktom. Možný je aj prenos poškriabaním, vzácne aj vdýchnutím infekčného aerosólu napríklad v jaskyniach, kde prebývajú netopiere,“ opisuje veterinárny lekár Ján Švalec z laboratória Synlab.

Príznaky nákazy besnotou

Ochorenie začína zvýšenou teplotou či horúčkou, slabosťou, únavou, prípadne bolesťou v mieste pohryznutí zvieraťom. Po cca 2 až 5 dňoch dochádza k zhoršeniu psychického stavu, objavujú sa záchvaty halucinácií, zmätenosť a nadmerné slinenie. „Príznaky besnoty sa rýchlo stupňujú a prechádzajú až do paralýzy svalov a kŕčov. Vplyvom bolesti prehĺtacích svalov dochádza k hydrofóbii, čo je strach, panika pri pokuse prehltnúť vodu. Kŕče sa rozširujú po celom tele a postupne prechádzajú v obrne. Väčšina chorých zomiera v štádiu kómy,“ hovorí Ján Švalec.

Vírus sa z miesta vniknutia do tela šíri pozdĺž nervov do centrálnej nervovej sústavy, a ak sa už začnú prejavovať príznaky, je neskoro, ochorenie končí fatálne, smrťou do niekoľkých dní.

Inkubačná doba besnoty u ľudí

„Inkubačná doba sa pohybuje od 10 dní až po niekoľko mesiacov,“ uvádza farmaceutka Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lekární. Závisí to vždy na mieste poranenia (pohryznutí), všeobecne platí, že čím bližšie k mozgu, tým je postup infekcie rýchlejší. „Lekársku pomoc je pri poranení zvieraťom, u ktorého je závažné podozrenie na infekciu besnoty, treba vyhľadať okamžite. Zároveň platí povinnosť nechať klinicky vyšetriť aj dotyčné zviera, ktoré človeka poranilo. Toto vyšetrenie vykonáva veterinárny lekár (1. a 5. deň po poranení),“ zdôrazňuje veterinár Ján Švalec.

Liečba besnoty

„Ako prvá pomoc sa odporúča ranu umyť a vydezinfikovať, okamžite vyhľadať lekára a čo najskôr začať vakcináciu proti besnote,“ uvádza Ivana Lánová.

Pacientovi je aplikované hyperimúnne sérum v piatich dávkach v priebehu dvoch dní. Zároveň je podaná očkovacia vakcína proti besnote. Je nutné podať tri dávky – posledné po 90 dňoch od prvej. Ak sú aplikované včas, vírus sa nedostane do mozgu a choroba je vyliečená.

Stanovenie diagnózy besnoty je dôležité, pretože príznaky môžu byť nešpecifické a podobné iným neurologickým ochoreniam. „U zvieraťa aj človeka sa infekcia spoľahlivo preukáže vyšetrením vzorky mozgového tkaniva metódou priamej imunofluorescencie do 24 hodín. Z krvi je možné zistiť iba protilátky proti besnote,“ dopĺňa Ján Švalec.

Očkovanie proti besnote

Preventívne očkovanie proti besnote sa u ľudí nevykonáva. Existujú však výnimky, kedy je vakcinácia nevyhnutná, najmä u ľudí, ktorí pracujú v laboratóriu a prichádzajú do styku so živým vírusom besnoty, a ďalej u ľudí, ktorí cestujú do krajín Ázie a Afriky. Tam sú ešte stále evidované desaťtisíce úmrtí na besnotu.

Ako sa chrániť proti nákaze besnotou

Účinnou prevenciou, ktorú môže urobiť každý, je nedotýkať sa v prírode uhynutých psovitých šeliem, najmä líšok.
Je potrebné vyhýbať sa styku s podozrivými a divokými zvieratami, nehladiť cudzie túlavé psy, nakazené zviera môže byť nahnevané a zúrivé alebo naopak veľmi prítulné.
V Českej republike musia byť všetci psy proti besnote povinne očkovaní.
Domáce zvieratá majte pod kontrolou a zabráňte ich kontaktu s divokými a v prírode voľne žijúcimi zvieratami.
Pokiaľ vás pokúša alebo poškriabe neznáme zviera, ranu vydezinfikujte a vyhľadajte lekársku pomoc.

Výskyt besnoty

Okrem Antarktídy a niekoľkých ostrovných štátov bol vírus besnoty preukázaný na celom svete. Dôslednými opatreniami sa podarilo besnotu v niektorých krajinách odstrániť..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.