Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Angličtinu si dieťa zapamätá lepšie vďaka príjemným letným zážitkom

reklama:
Angličtinu si dieťa zapamätá lepšie vďaka príjemným letným zážitkom

Mnohí rodičia pred letom uvažujú, aké aktivity deťom naplánovať. Staršie deti, ale aj škôlkari si zaslúžia pestré prázdniny, sme však vždy radi, keď sa na nich aj niečo naučia. A práve takúto formu letných táborov ponúkajú jazykové centrá Helen Doron . Mladá jazyková expertka Katalin Deák priniesla na Slovensko jedinečný koncept, ktorý umožňuje deťom osvojiť si angličtinu skôr, než sa naučia čítať a písať, a to aj v lete. Opýtali sme sa jej, aké má skúsenosti s bábätkami, neposedníkmi a letnými kurzami.

Priniesli ste na Slovensko originálnu metódu jazykových kurzov Helen Doron, ktorá vo svete zaznamenáva u detí výborné výsledky vo výučbe angličtiny. Funguje to takto dobre aj u nás?

U nás to funguje tak isto, ako na celom svete. Musím povedať, že výborné výsledky súvisia nielen s metódou samotnou, ale aj s prístupom rodičov k celej výučbe. Myslím si, že na Slovensku máme veľa rodičov, ktorí si presne uvedomujú výhodu metódy a veľmi dôsledne dodržiavajú domáce počúvanie audio nahrávok v angličtine a poctivo navštevujú kurzy angličtiny v Helen Doron centrách. Kombinácia týchto dvoch faktorov potom prináša perfektné výsledky.

Dokážete touto metódou vyučovať aj vy sama? Vyskúšali ste ju aj na svojich deťoch?

Áno, som certifikovanou lektorkou Helen Doron a vyučovanie touto metódou som si veľmi užívala. Momentálne sa viac venujem vedeniu firmy a učím menej, napríklad ak potrebujeme zastupovať. O to viac si užívam tieto hodiny. Moje deti poctivo prechádzajú Helen Doron kurzami angličtiny. Staršia dcérka ich navštevuje od 5 mesiacov, teraz má už 8 rokov, mladší 5-ročný syn sa učí asi od roka. Rodičom našich detí vždy hovoríme, že každé dieťa je iné a nemôžu očakávať, že budú reagovať na naše hodiny jednotne. A presne toto som mohla sledovať na svojich deťoch. Dcérka bola a je ukážkovou študentkou od prvej hodiny angličtiny, očká doširoka otvorené, nasávala lektorku a celé dianie na hodine. Spolupracovala na hodinách bezchybne, angličtinu by ani raz nevynechala. Synátor je iný prípad, od prvej chvíle sa viac zaujímal aj o zariadenie triedy, radiátor, okná, skrine…. Všetko chcel preskúmať, pozornosť nemal až takú koncentrovanú, hanbil sa rozprávať a niekedy sa mu na angličtinu veľmi nechcelo… Ale to nie je dôvod, aby nechodil, lebo viem, že angličtina sa mu v živote zíde a bude ju potrebovať. Kým je dieťaťom, naučí sa ju hravo a ľahko, ani si neuvedomuje, že popri autíčkach a nalepovaní nálepiek do pracovného zošita prirodzene nasáva angličtinu.

Podľa metódy Helen Doron sa dokážu angličtinu naučiť aj deti predškolského veku. Ako je to možné, že sa dokážu naučiť angličtinu vo veku, keď ešte niektoré deti nezvládnu ani materinský jazyk?

Deti si jazyky osvojujú prirodzene a ľahko, ak im ponúkate pravidelný kontakt s daným jazykom a možnosť aktívnej komunikácie v tom jazyku. Tak sa deti učia aj svoj materinský jazyk. Ak im ponúknete dva jazyky paralelne, osvoja si oba a dokonca zvládnu aj tri, ak im ponúknete tri jazyky. Tento prirodzený proces sa odohráva v bilingválnych rodinách. Naša metóda napodobňuje princípy úspešnej bilingválnej výchovy, deti sa učia od útleho detstva, už od bábätiek, keď si len „pasívne“ osvojujú jazyk. Ešte síce nerozprávajú v cieľovom jazyku, ale už rozumejú inštrukciám a obsahu.

V období, keď deti začnú hovoriť po slovensky, skôr či neskôr, začnú opakovať aj anglické frázy a slovíčka, s ktorými sa dennodenne stretávajú. Niektoré deti práve preferujú jednoduchšie anglické slovíčka, oproti komplikovanejším slovám v slovenčine, napríklad pink namiesto ružovej J Angličtinu sa učia tak prirodzene, ako svoj materinský jazyk cez každodenné počúvanie anglických nahrávok a tiež cez zážitky a aktívnu komunikáciu priamo na hodinách.

Na leto pripravujete aj letné tábory, nie je to pre deti veľká záťaž učiť sa aj počas prázdnin?

Učenie sa v letných táboroch nikdy nie je také intenzívne ako počas školského roka. Je teplo, deti sa potrebujú viac hrať a odreagovať sa. Na druhej strane zažijú viac zážitkov a tieto zážitky, spolu s angličtinou a pozitívnymi pocitmi im ostávajú na veky.

Môžu vaše letné tábory využívať aj malé deti do 6 rokov? Líši sa výučba v letných táboroch od kurzov počas školského roku?

Deti do 5 rokov sa často môžu zúčastniť poldenných táborov a od 5 rokov často už aj celodenných táborov. V každom meste sú rôzne ponuky pre rôzne vekové kategórie.

Ako trávite leto vy a vaša rodina?

Samozrejme aj pracovne. Mňa zamestnávajú školenia nových lektorov, rozširujúce semináre pre skúsených lektorov, letné tábory pre deti a príprava školy na nový školský rok. Na dovolenku s deťmi sa chystáme k moru a tiež aj na rodinnú návštevu do Londýna. Tam si aj trochu „pospíkujú“ so sesternicou a s bratrancom, ktorí už preferujú angličtinu ako komunikačný jazyk.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 18. mája 2017

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.