Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zastaviť rastúci trend krátkozrakosti u detí: Genetika a životný štýl

reklama:
Ako zastaviť rastúci trend krátkozrakosti u detí: Genetika a životný štýl
Ako zastaviť rastúci trend krátkozrakosti u detí: Genetika a životný štýl Foto: www.freepik.com

Rastúci výskyt krátkozrakosti u detí sa stáva čoraz vážnejším problémom. Hoci je dedičnosť jedným z faktorov, značnú úlohu zohráva aj moderný životný štýl, ktorý zahŕňa množstvo času stráveného s elektronickými zariadeniami. Ako sa dá tento trend obrátiť a čo nové ponúka očná medicína?

Odborníci sú si vedomí, že za zvyšujúcim sa počtom prípadov krátkozrakosti, alebo myopie, u detí stojí niekoľko faktorov. Hoci genetika hrá svoju rolu, nemôžeme ju použiť ako jediné vysvetlenie. Významným problémom je zvýšená expozícia elektronickým zariadeniam a nedostatok času stráveného vonku, čo môže výrazne prispieť k rozvoju tejto zrakovej vady.

Myopia, bežne známa ako krátkozrakosť, je zraková vada, ktorá vzniká rýchlym rastom oka. To spôsobuje predĺženie vzdialenosti od sietnice, čo presahuje schopnosti rohovky a očnej šošovky zaostriť. To má za následok, že svetelné lúče sa zaostria pred sietnicou, čím vzniká rozmazaný obraz vzdialených objektov.

Detekcia a správna liečba krátkozrakosti v ranom veku je kľúčová. Často sa objavuje u detí predškolského alebo školského veku, no môže sa prejaviť aj počas dospievania. Nie vždy je možné spoliehať sa na to, že deti svoje problémy s očami oznámia. Mnohokrát si príznaky zľahčujú, aby sa vyhli noseniu okuliarov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.