Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zariadiť detskú izbu pre školáka? Je to veda, pretože rastie ako z vody

reklama:
Ako zariadiť detskú izbu pre školáka?
Ako zariadiť detskú izbu pre školáka? Je to veda, pretože rastie ako z vody Foto: www.gettyimages.com

Čaká tento rok vašu ratolesť nástup do školských lavíc? Potom vás prerobenie detskej izbičky v izbe pre malého školáka rozhodne neminie. Poradíme vám, na čo pri zariaďovaní rozhodne nezabudnúť.

Zariadiť detskú izbu pre začínajúceho školáka nie je jednoduchá záležitosť. S nástupom do školy sa totiž zásadne menia potreby dieťaťa. Detská izba už nemôže byť len miestom pre zábavu a bezstarostné šantenie. Novo si tu bude dieťa musieť pripravovať aj domáce úlohy. Preto je nevyhnutné vytvoriť v miestnosti priestor, kde sa dieťa bude môcť plne sústrediť na učenie.

Izba pre školáka by sa mala skladať z troch hlavných zón – zóny pre učenie, odpočinok a zábavu. Rýdzo detské motívy už nie sú najlepšou voľbou, radšej zvoľte univerzálnejšiu cestu, aby detská izba vydržala s dieťaťom aspoň do prechodu na druhý stupeň základnej školy.

Praktický rastúci nábytok

Deti rastú a zároveň sa menia ich vkus, preto je dôležité pri výbere nábytku myslieť veľa dopredu. Praktickým nábytkom pre školáka je rastúci nábytok, teda výškovo nastaviteľný písací stôl a stoličky, ktoré jednoducho porastú spolu s dieťaťom. V miestnosti ho umiestnite ideálne tak, aby dieťa videlo na dvere a zároveň malo výhľad z okna. Nezabúdajte tiež na to, či je dieťa pravák alebo ľavák. Pravákom by malo prichádzať svetlo zľava, a ľavákom naopak zprava.

Nemenej dôležitý je výber postele

Aj napriek tomu, že sa jedná o dieťa, mali by sme zaobstarať klasickú posteľ dospelých rozmerov, vďaka ktorej nebudete musieť kupovať väčšie lôžko hneď, ako dieťa povyrastie. Kvalitná posteľ môže dieťaťu vydržať až do dospelosti. Na čom by sme ale nemali rozhodne šetriť, je vhodný matrac, ktorý by mal byť zhotovovaný s ohľadom na vek dieťaťa a jeho rast. Odborníci sa zhodujú na tom, že ideálny je matrac so strednou tvrdosťou.

Typické chyby pri výbere rastúceho nábytku

  • Neprispôsobenie veľkosti: Nábytok, ktorý nie je prispôsobený veľkosti dieťaťa, môže byť nepohodlný a neergonomický, čo môže viesť k bolesti chrbta a zlému držaniu tela
  • Nedostatočná ergonómia: Nábytok, ktorý nie je ergonomický, môže viesť k problémom s držaním tela a bolesti chrbta. Je dôležité zvoliť nábytok, ktorý je navrhnutý tak, aby podporoval správnu polohu tela a umožňoval pohodlné a bezbolestné učenie a prácu.
  • Nedostatočná stabilita: Nábytok, ktorý nie je stabilný, môže byť nebezpečný pre dieťa. Je dôležité zvoliť nábytok, ktorý má stabilnú konštrukciu a je navrhnutý tak, aby sa minimalizovalo riziko úrazu.
  • Nedostatok úložného priestoru: Nedostatok úložného priestoru môže viesť k neporiadku a chaosu v detskej izbe. Je dôležité zvoliť nábytok, ktorý má dostatok úložného priestoru na školské potreby, knihy, hračky a ďalšie veci.
  • Nedostatočná kvalita: Nábytok nízkej kvality môže byť nebezpečný a neodolný voči opotrebovaniu. Je dôležité zvoliť kvalitný nábytok, ktorý je bezpečný a odolný voči opotrebovaniu.

Nezanedbávajte kvalitné osvetlenie

Zamyslite sa aj nad otázkou, aké vybrať osvetlenie do detskej izby. Na bežné hranie predtým stačil klasický luster. Teraz je však potrebné vyriešiť dostatok svetla na písanie úloh, čítanie a prácu pri stole. Dobrou voľbou môžu byť stolné lampy, ktoré sa dajú ľubovoľne premiestňovať na stole. Najlepším variantom sú modely s ohybným kĺbom aj na nastavenie sklonu svetla. Pomôcť môže aj nástenné svietidlo umiestnené nad pracovným stolom, ktoré však samo o sebe väčšinou nestačí.

Aby svietidlo čo najlepšie plnilo svoju funkciu, musí byť osadené správne zvolenou žiarovkou. Na písanie a čítanie sa odporúča intenzita svetla aspoň 500 lx. Farbu voľte do ľahkých odtieňov žltej, aby svetlo nepôsobilo príliš ostro.

Zdroj: homeincube.cz, designovynabytek.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 3. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.