Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako uľaviť bábätku od zarazených „prdíkov“

reklama:
Ako uľaviť bábätku od zarazených „prdíkov“
Ako uľaviť bábätku od zarazených „prdíkov“ Foto: www.gettyimages.com

Bábätko plače, krúti sa, je začervenané v tvári, nožičky priťahuje k brušku. Kričí a nie je na utíšenie. Keď sa takto ohlási boľavé bruško, je pohoda celej rodiny rýchlo preč. Čo s tým?

Čo je trojmesačná kolika

Nadúvanie a plynatosť je jedna z najbežnejších zdravotných ťažkostí, ktorá dokáže poriadne potrápiť v každom veku. U bábätiek sa problémy s boľavým bruškom vyskytujú predovšetkým v prvých troch mesiacoch. Ich výskyt obvykle súvisí s nezrelosťou tráviaceho systému, ktorý si ešte len zvyká na život mimo tela mamičky a musí sa postupne naučiť správne fungovať.

K tomu niekedy patrí aj bolestivý a veľmi uplakaný stav, označovaný aj ako dojčenská alebo trojmesačná kolika. K dispozícii je mnoho návodov, ako bábätkám pomôcť, pokiaľ však máte pocit, že problémy vášho dieťatka sú závažnejšie ako obyčajné prdíky, rozhodne neváhajte navštíviť pediatra, aby mohla byť zistená príčina ťažkostí a vylúčené alergie, intolerancie či iné závažnejšie ochorenia.

Ako dojčenské kolice predchádzať?

Dojčenská kolika vzniká náhle, u inak prospievajúcich bábätiek, tzv. z plného zdravia, a často končí odchodom vetrov. Prejavuje sa predovšetkým nepokojom a neutíšiteľným plačom. Dojčiace mamičky sa často domnievajú, že musia upraviť svoj vlastný jedálniček – vyradiť z neho nadúvavé potraviny. Ale príčina býva skôr v technike kŕmenia, kedy dieťatko prehĺta vzduch.

Pokiaľ vaše bábätko často trápi boľavé bruško, vyskúšajte nasledujúce tipy:

 • Zaistite čo najpokojnejšie domáce prostredie predovšetkým na dojčenie a kŕmenie.
  Dbajte na správnu techniku dojčenia tak, aby bolo obmedzené prehĺtanie vzduchu.
  Fľaštičku s umelým mliekom nechajte pred podaním chvíľu ustáť, aby spadla pena, ktorá vzniká pri miešaní a ktorá môže spôsobovať problémy s nadúvaním. Zvoľte tiež vhodnú fľaštičku a cumlík.
  Vždy nechajte bábätko po jedle odgrgnúť.
  Upravte režim a polohy pri kŕmení. Nekŕmte bábätko v spánku.
  Pokiaľ dojčíte, vyskúšajte bylinné čaje proti nadúvaniu.
  V prípade, že ťažkosti neustupujú, alebo sa dokonca zhoršujú, navštívte lekára, aby vylúčil inú závažnejšiu príčinu.

Ako upokojiť bábätko s kolikou?

Najúčinnejšie býva správanie, nosenie v šatke, kolísanie alebo hojdanie sprevádzané spievaním, mrkaním alebo tichým rozprávaním. Účinné býva tiež tesné zabalenie do zavinovačky, ktoré bábätku pripomína stav z mamičkinho bruška. Vyskúšať môžete aj tzv. úľavové polohy: 1. na brušku na vašom predlaktí, tzv. na tigríka; hladíte bábätko po chrbte, jemne potľapkáte po zadočku.

Ďalej sa odporúča mierne nahriata plienka na bruško alebo teplý kúpeľ. Úľavu môže priniesť aj masáž bruška, kedy bábätko hladíme v smere hodinových ručičiek okolo pupku. Niekedy bábätko utíši monotónny zvuk v pozadí – napríklad spustený vysávač alebo práčka vo vedľajšej miestnosti. Obávať sa nemusíte ani rektálne rúrky, ktorá býva 100% účinná. Len pozor na jej opatrné zavádzanie do zadočku a frekvenciu používania.

Podajte vhodný liek proti nadúvaniu

Okrem všetkých uvedených opatrení môžete svojmu bábätku pravidelne podávať kvapky proti nadúvaniu, napr. Espumisan, ktoré obsahujú účinnú látku simeticon. Ten uľahčí vstrebávanie plynov v čreve a ich prirodzený odchod. Výhodou je, že pôsobí iba fyzikálne – nevstrebáva sa do zažívacieho traktu, iba ním prejde. Nemusíte mať preto obavy, že by jeho podanie bolo pre vaše bábätko zbytočnou záťažou. Aplikácia lieku je veľmi rýchla a jednoduchá – na úľavu u dojčiat stačí pridať 5–10 kvapiek do každej fľaštičky s dojčenskou výživou alebo nakvapkať na lyžičku alebo cumlík a podať dojčatá bezprostredne pred každým dojčením.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.