Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako sa vysporiadať s neúspechom: Tipy a triky na prekonanie ťažkých chvíľ

reklama:
Ako sa vysporiadať s neúspechom: Tipy a triky na prekonanie ťažkých chvíľ
Ako sa vysporiadať s neúspechom: Tipy a triky na prekonanie ťažkých chvíľ Foto: www.freepik.com

V živote každého z nás sa občas vyskytnú situácie, na ktoré by sme najradšej zabudli. Či už ide o neúspech v práci, nešťastnú lásku alebo iné nepríjemnosti, je dôležité vedieť, ako sa s nimi vysporiadať. V tomto článku sa dozviete, prečo je niekedy užitočné dovoliť si prežívať negatívne emócie a ako vám to môže pomôcť v osobnom raste.

V živote každého z nás sú veci, ktoré by sme radi vyškrtli z pamäti a nikdy na ne nemysleli. Príkladom sú neúspech v práci, nešťastná láska či rôzne nepríjemnosti, ktorým by sme sa v budúcnosti radi vyhli.

Skutočne sú v našom živote chvíle, kedy skloníme hlavu a zdá sa, že niet cesty von alebo nám chýbajú sily na zvládnutie situácie. Neexistuje prítomnosť ani budúcnosť a ostáva len spomínať na minulosť. Avšak, keďže v živote víťazia tí silnejší, je nutné nevzdávať sa, stále smerovať dopredu a prekonávať všetky prekážky.

Ale existuje jedno „ale“. Z psychologického hľadiska nie sú „sklonené hlavy“ a „slzami premočený vankúš“ ničím deštruktívnym, práve naopak, môžu byť prospešné. Naša psychika, rovnako ako akékoľvek iné orgány a systémy, potrebuje odpočinok. Tam, kde je stres, aktívny prístup a silná snaha, musí nevyhnutne nasledovať aj obdobie pokoja a odpočinku. Preto sú „ničnerobenie“ a pasivita úplne normálne prejavy v životnom cykle našej psychiky.

Ďalej je dôležité akýkoľvek veľký otras „prežiť“ – vyplakať sa, prežiť ho, stokrát si ho premietnuť v mysli – to znamená spracovať ho a uložiť v mysli. Iba tak nás tieto nepríjemné spomienky môžu trvalo opustiť. A až potom sa v nás objaví tvorivá „prázdnota“, ktorú bude jednoduché zaplniť niečím novým. S tým prídu aj nové sily.

Aký záver si teda môžeme vyvodiť z toho, čo tu bolo opísané? Ak sa vo svojom živote stretnete s akoukoľvek nepríjemnosťou, v žiadnom prípade to nesmiete brať ako konečný stav. Musíte si uvedomiť, že na trápenie, depresie, slzy a fňukanie máte právo už len preto, že to potrebuje vaša psychika. Pamätajte, že všetko je len dočasné a časovo obmedzené, že skôr či neskôr začne nová etapa vášho života. Dnes môžete s pokojom plakať, nič nerobiť a dokonca promočiť vankúš.

To všetko však robte s vedomím, že vaše slzy a zúfalstvo sú len príprava na nový krok vpred a na nové perspektívy. Vychádza to zo zákonitostí prírody a blížiacej sa obnovy síl sa nevyhnete. Dnes sa vyplačte, ale začnite premýšľať o zajtrajšku – aké sú vaše sny, kam by ste chceli, aby váš život smeroval. Vaše podvedomie postupne začne nepozorovane pracovať na uskutočnení vašich plánov a myšlienok. Hlavné je mať jasnú predstavu o tom, že aj keď je dnes „všetko zle“, zajtra už bude „všetko v poriadku“ a dokázať tieto dve polohy vo svojej mysli rozlišovať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.