Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako prelomiť stereotypy a začať žiť naplno: Návod na zmenu

reklama:
Ako prelomiť stereotypy a začať žiť naplno: Návod na zmenu
Ako prelomiť stereotypy a začať žiť naplno: Návod na zmenu Foto: www.freepik.com

Zmena je nevyhnutná súčasť života, no často sa jej obávame viac, ako by sme mali. Tento článok sa zaoberá bežnými stereotypmi, ktoré nám bránia žiť naplno, a ukazuje, že skutočne strašné je pasívne trpieť. Objavte, ako prekonať tieto bariéry a začať žiť život podľa svojich predstáv.

Zmeniť svoj život nie je nič strašného. Strašné je pasívne trpieť…

– „Budúci týždeň prídu na návštevu príbuzní,“ oznámila večer manželova matka. „Povedala som im, že máš dovolenku. Nepochopili by, že pracuješ z domu.“

– „Do 38 rokov som znovu neotehotnela, to už je osud,“ plače do telefónu sestra. „Teraz už ťažko, som stará baba…“

– „Nemal som počúvať rodičov a ísť na medicínu,“ sťažuje sa kamarát. „Teraz budem celý život robiť prácu, ktorú neznášam. Dnes už ťažko niečo zmením.“

Medzi iným – kamarát má tridsaťjeden rokov. Len tridsaťjeden, preboha! Úplné dieťa. Má pred sebou celý život. A už nad ním robí kríž. Bude sa trápiť, vylievať si zlosť na nevinných pacientoch a počítať roky do dôchodku. Pritom by mohol žiť a radovať sa!

Čo mu v tom bráni? Len a len hlúpe stereotypy.

Všetci v určitej miere myslíme v stereotypoch a šablónach, ktoré sme prijali už s materským mliekom a ktoré nám vnucuje spoločnosť. Držia nás v pevnom sevrení omylov, nedovolia nám sa poriadne nadýchnuť a naplno sa radovať zo života.

Ak sa niekto vymkne z všeobecne uznávaného rámca, hneď je ako každá biela vrana podrobený verejnému odsúdeniu.

Najrozšírenejšie stereotypy, ktoré najviac zťažujú život, sú spojené s prácou, vekom, vzťahmi a vzhľadom. Napríklad práca.

Podľa niektorých prieskumov až 90 % opýtaných nenávidí svoju prácu! To je ohromujúci počet. Hrozivý!

Áno, práca už svojím určením asi nemôže byť milovaná. Obľúbenú zábavu by nikto nenazýval prácou – v práci je treba sa trápiť, sledovať hodiny a čakať, kedy sa ručička dotkne vytúženého čísla. Ako v onej starej anekdote:

– Čo robíte v zamestnaní? – Hlavne chcem ísť domov.

Ale vážne. Poznám množstvo ľudí, ktorí si roky sťažujú na protivnú prácu. Všetci sa chystajú niečo s tým urobiť. Desať, pätnásť rokov je fuč a oni tam sedia doteraz. A čo to znamená – celých pätnásť rokov života? Zamyslite sa nad tým. To je naozaj tragédia.

Podľa väčšinového názoru je zmena práce niečo strašné. Čo ak to nevyjde? Čo ak to tam bude ešte horšie? Čo ak ma tam ľudia neprijmú? Čo ak ma vyhodia v skúšobnej dobe? Kam potom pôjdem? Nie, nie. To už to radšej doklepem tu. Je to istota. A do dôchodku tak ďaleko nemám.

A vek? Vekové stereotypy nám tiež život poriadne zťažujú. Obmedzujú nás, tlačia a nepustia. Ktoré z nich sú najobľúbenejšie?

V mojom veku sa učiť niečo nové – na to už je neskoro. V mojom veku sa už také šaty nenosia. Po tridsiatke ma na slušnú pozíciu nevezmú. Po štyridsiatke sa už nevydám. Po päťdesiatke už to nie je žiadny život. – Hm.

V mojom veku už by si mal byť serióznejší. Stačí?

Čo sa týka vzhľadu, to už je vôbec pole neorané. Vezmime si napríklad líčenie.

– Zvýrazni si trochu oči a prejdi si aspoň pery rúžom, – hovorí mi vždy mama, keď sa niekam spolu chystáme. – Prečo? – Akože prečo? Čo je to za hlúpe otázky? Jednoducho sa uprav, to sa snáď sluší, nie? – Kvôli komu? – Jednoducho sa to patrí a bodka, neodporuj mame. Je vám bez líčenia pohodlnejšie? Je. Utiekajú sa snáď ľudia pred vami schovať do kríkov, keď nie ste nalíčená? Nie. Takže kvôli komu sa to patrí?

Alebo kontaktné šošovky. Mnohým mojim známym sú nepríjemné, dokonca im spôsobujú problémy, ale napriek tomu sa s nimi trápia. Pretože podľa zaužívaného stereotypu vám okuliare pridávajú na veku a vyzeráte v nich ako nejaká učiteľka.

Šaty robia človeka – to poznáme všetci od mala. A ktorý dojem je ten najpresnejší? Jasné, ten prvý. Takže po ňom už sa nikto takpovediac rehabilitovať nemôže…

O vzťahoch radšej ani nezačínajme, to by sme sa ďalej nedostali. – Hneď mu nevolaj, tri dni počkaj! – Nevolaj mu hneď späť, nech je trochu nervózny! – Kde manželka zarába viac ako muž, tam rodina nemôže fungovať.

Kto toto všetko kedy vymyslel? To nie je dôležité. My sme to neboli, ale porušiť nesmieme nič.

Prelomiť stereotyp je veľmi ťažké a zďaleka nie všetkým sa to podarí. Zmeniť myslenie je náročná vec, ale je to možné.

Pretože strašná nie je tá zmena, strašné je to trpenie stereotypov.

Len málo ľudí dokáže vytrhnúť sa z tesného rámca stereotypného myslenia. Samozrejme, sa to nemôže podariť naraz a samozrejme to chce na sebe pracovať. Ale stojí to za to.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.