Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako podporiť zdravie lymfy: Najlepšie bylinky pre odvodnenie organizmu

reklama:
Ako podporiť zdravie lymfy: Najlepšie bylinky pre odvodnenie organizmu
Ako podporiť zdravie lymfy: Najlepšie bylinky pre odvodnenie organizmu Foto: www.freepik.com

Podporte zdravie lymfy: Ktoré bylinky pomáhajú rozprúdiť lymfu a odvodniť organizmus?

Lymfodrenáže nie sú len kozmetickým problémom. Lymfatický systém potrebuje starostlivosť aj zvnútra! Aké bylinky pomáhajú udržiavať lymfu zdravú a ktoré z nich najlepšie odvodňujú? Zistite, ako na to!

Lymfatické opuchy a lymfedémy

Lymfatické opuchy, ktoré lekári nazývajú lymfedémy, nie sú problémom len počas letných mesiacov. Stačí chirurgický zákrok, ako napríklad cisársky rez, kozmetická operácia (liposukcia), tehotenstvo, úraz alebo predávkovanie liekmi a telo sa môže zavodniť nielen na určitých miestach, ale aj komplexne. Preto je dôležité venovať lymfatickému systému dostatočnú pozornosť.

Starostlivosť zo všetkých strán

Lymfatický systém je tvorený uzlinami, cievami, kanálmi a žľazami, a je jedným z najdôležitejších systémov v tele. Pomáha eliminovať odpad a toxíny z buniek a riadi tok imunitných buniek bojujúcich s baktériami. Udržiavanie zdravého lymfatického systému je zásadné pre detoxikáciu, obranyschopnosť a celkové zdravie.

Strava, cvičenie a správne spánkové návyky sú základom pre zdravie lymfy. No k jej správnemu fungovaniu môžu prispieť aj niektoré bylinky. Ktoré to sú?

Púpava lekárska (Taraxacum officinale)

Púpava sa používa ako detoxikačný a čistiaci prostriedok. Je odolná voči rôznym škodlivým látkam, čo svedčí o jej výnimočnosti. Je skvelá pre čistenie lymfatického systému od nahromadeného odpadu.

Plavúň obyčajný (Lycopodium clavatum)

Plavúň uľavuje od zdúrenia lymfatických uzlín. Okrem toho sa odporúča pri liečbe infekcií uší, zápalov a na podporu funkcie pečene.

Svízel prítula (Galium aparine)

Táto bylinka sa rada chytá na oblečenie počas prechádzky a je známa svojimi vlastnosťami zlepšujúcimi funkciu lymfatického systému a schopnosť vyplavovať toxíny. Veľmi účinne redukuje opuchy.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Nechtík lekársky je krásny na pohľad, príjemne vonia a má široké spektrum využitia. Používa sa na zdurenie lymfatických uzlín, čistenie telesných tkanív a má protizápalové účinky.

Bolehlav škvrnitý (Conium maculatum)

Bolehlav je prudko jedovatá rastlina, preto sa musí konzumovať opatrne a v malých množstvách. Má chladivý účinok, ktorý môže poskytnúť úľavu pre opuchnuté, stvrdnuté a bolestivé lymfatické uzliny.

Echinacea úzkolistá (Echinacea angustifolia)

Severoamerický druh rastliny z rodiny slnečnicových je známy svojimi silnými imunitnými účinkami. Echinacea sa používa ako protizápalový prostriedok a v kombinácii s kozlíncom blanitým (Astragalus membranaceus) pomáha pri preťažení organizmu a opuchoch lymfatického systému. Skúsite tinktúru alebo čaj?

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. júna 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.