Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako hudba ovplyvňuje vývoj vašich detí: Od tehotenstva po dospelosť

reklama:
Ako hudba ovplyvňuje vývoj vašich detí: Od tehotenstva po dospelosť
Ako hudba ovplyvňuje vývoj vašich detí: Od tehotenstva po dospelosť Foto: depositphotos.com

Hudba má magickú moc dotýkať sa našich životov od najskoršej mladosti až po dospelosť. Odhalíme, akú úlohu zohráva v ranom vývoji osobnosti a ako môže hudba ovplyvniť celoživotné zdravie a intelektuálne schopnosti našich detí.

Hudba je náš neoddeliteľný spoločník od momentov pred narodením. Sprevádza nás detským vekom, mladosťou a dospelosťou. Každá pieseň môže byť spojená s tými najkrajšími alebo najsmutnejšími chvíľami našich životov, čo dokazuje jej nezastupiteľnú úlohu na úrovni vedomia i podvedomia v našom vývoji. Významný vplyv má najmä v ranom detstve. Ako teda hudba formuje osobnosť a ktorú hudbu by sme mali deťom vlastne púšťať?

Vplyv hudby na mozog ešte nenarodeného dieťaťa

Podľa Dr. Ibrahima Baltagiho, riaditeľa hudobného programu na Libanonskej medzinárodnej univerzite, hudba pozitívne ovplyvňuje vývoj mozgu už pred narodením. Posluch hudby počas tehotenstva pôsobí povznášajúco a upokojujúco nielen na budúcu matku, ale aj na nenarodené dieťa. Už v 16. až 18. týždni tehotenstva dokáže dieťa počuť prvé zvuky a do 24. týždňa dokáže otočiť hlavu k zvukom. V posledných mesiacoch tehotenstva rozoznáva hlas matky a jej rodný jazyk.

Ako vyberať hudbu pre deti pred narodením

V treťom trimestri je vhodné púšťať dieťaťu klasickú hudbu, uspávanky a melódie, ktoré navodzujú pocity radosti alebo pokoja. Pomalé melódie upokojujú dieťa, pretože spomaľujú jeho srdečný tep a prispievajú k hlbšiemu dýchaní. Rodičia by mali zavádzať hudbu do života dieťaťa čo najskôr, čím podporia jeho prirodzený vývoj.

Hudobné nástroje pre najmenších

Domáca hudobná výchova môže byť jednoduchá a bezplatná. Spievanie,tlieskanie, plácanie, ťukanie či používanie kuchynského náčinia ako hudobných nástrojov sú skvelé spôsoby, ako začať. Prvé hudobné nástroje pre deti by mali podporovať ich rozvoj, ako sú bubny, xylofóny alebo rôzne chrastítka.

Spev a reč

Hudba zrýchľuje rozvoj reči a porozumenie slovám, pomáha zlepšovať čítanie s porozumením a uľahčuje komunikáciu. Podporuje také motorické schopnosti, kde hranie na hudobné nástroje zlepšuje koordináciu rúk a očí.

Emočná inteligencia a tvorivé myslenie

Hudba je silný nástroj na rozvoj emočnej inteligencie, umožňuje deťom vyjadriť pocity a zážitky, ktoré by inak nedokázali popísať. Zároveň posiluje kreativitu, predstavivosť a schopnosť inovatívneho vyjadrovania.

Sociálne zručnosti a akademický úspech

Hudba posilňuje sociálne zručnosti a pomáha deťom pracovať ako tím. Štúdie ukazujú, že deti, ktoré sa venujú hudbe, majú lepšie akademické výsledky a vyššie IQ. Hudba tak otvára dvere k úspešnejšej budúcnosti našich detí.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.