Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako fyzické tresty ovplyvňujú psychiku detí? Odborníci varujú pred ich používaním

reklama:
Ako fyzické tresty ovplyvňujú psychiku detí? Odborníci varujú pred ich používaním
Ako fyzické tresty ovplyvňujú psychiku detí? Odborníci varujú pred ich používaním Foto: www.freepik.com

Mnohí rodičia stále vychovávajú svoje deti pomocou fyzických trestov, veriac, že „škoda rany, ktorá padne vedľa.“ Odborníci však upozorňujú, že aj občasné fyzické tresty môžu vážne poškodiť psychické zdravie detí, spôsobovať úzkosti, depresie a narúšať vzťah medzi rodičmi a deťmi. Ako teda fyzické tresty ovplyvňujú psychiku detí a aké sú alternatívy na zvládanie emócií vo vypätých situáciách?

Fyzické tresty a ich dopady na psychiku detí: Čo hovoria odborníci?

Rodičia často veria, že „škoda rany, ktorá padne vedľa“, a používajú fyzické tresty ako metódu výchovy. Mnohé štúdie však naznačujú, že tieto tresty môžu deti vážne poškodiť. Podľa odborníkov majú fyzické tresty za následok rozvoj úzkostí, depresií a môžu negatívne ovplyvniť vzťah medzi rodičmi a deťmi aj do budúcnosti.

Ako presne fyzické tresty ovplyvňujú psychické zdravie detí?

Z nedávneho výskumu vyplýva, že viac ako polovica rodičov používa fyzické tresty. Facky alebo rany cez zadok sú stále bežnou súčasťou výchovy v mnohých rodinách po celom Slovensku. Niektorí rodičia ich dokonca používajú pravidelne a úmyselne.

Profesor medicínskej psychológie a odborník na psychológiu dieťaťa, Radek Ptáček, tvrdí, že tisíce štúdií po celom svete dokazujú, že fyzické tresty majú na deti oveľa horšie dopady, než si rodičia pripúšťajú. Odborníci spájajú tieto tresty s rozvojom depresií, úzkostí, nízkeho sebavedomia a ďalších problémov.

Rodič by mal byť osobou, ktorá poskytuje najväčší pocit bezpečia. Keď však rodič dieťa udrie, narúša tento elementárny pocit bezpečia. Dieťa za niečo, čo často ani nechápe, je vystavené fyzickej bolesti, a nemôže sa brániť ani utiecť. Musí potlačiť svoje emócie a zároveň sa obávať, že sa to stane znova.

Ako zvládať vypäté situácie bez fyzických trestov?

Fyzické tresty často vyplývajú z vypätých situácií, napríklad keď dieťa opakovane neposlúcha a rodičovi „ujdú nervy“. Predstavte si situáciu, keď dieťa pri dlhom čakaní začne zlobiť. Podľa psychológa je však možné reagovať aj bez použitia násilia.

Ak rodič dieťa dobre vychováva, pravdepodobne pomôže, ak ho vezme von, zvýši hlas alebo urobí niečo, čo dieťa odvedie od danej aktivity. Ak má dieťa ADHD alebo je nevychované, fyzický trest aj tak nepomôže. Dôležité je naučiť sa regulovať svoje emócie a nájsť alternatívne spôsoby, ako riešiť konfliktné situácie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. júna 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.