Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako fungujú základné princípy modernej výchovy?

reklama:
Ako fungujú základné princípy modernej výchovy?
Ako fungujú základné princípy modernej výchovy? Foto: www.freepik.com

Väčšina matiek sa zhoduje na tom, že výchova detí je jednou z najväčších a najnáročnejších úloh, ktorým čelí, a preto nie vždy si možno udržať čistú hlavu a nevybuchnúť. Moderné prístupy k výchove zdôrazňujú lásku, pochopenie a rešpekt. Prečo teda krik ani násilie na deti neplatia?

V minulosti tento spôsob výchovy bol úplne bežný, preto sa nájde aj v dnešnej dobe mnoho oponentov. Štúdia však uvádza, že krik a násilie môžu vážne poškodiť psychiku a značne negatívne ovplyvniť duševný rozvoj detí.

Negatívny vplyv na psychiku dieťaťa

Deti, ktoré sú často vystavené týmto formám trestu, môžu trpieť úzkosťou, nízkym sebavedomím a depresiami. Takéto metódy môžu tiež narušiť ich schopnosť nadväzovať zdravé vzťahy, dôverovať ostatným ľuďom, a tým tak negatívne ovplyvniť ich dospelý život.
Násilie plodí násilie

Deti, ktoré sú vychovávané pomocou kriku a fyzických trestov, majú vyššiu pravdepodobnosť, že samy budú v budúcnosti využívať násilie ako spôsob riešenia konfliktov. Učí sa tak, že agresia je prijateľným spôsobom komunikácie, čo môže viesť k problémom v ich budúcich medziľudských vzťahoch.

Krik a násilie narúšajú vzťah medzi rodičom a dieťaťom

Vzťah medzi rodičom a dieťaťom by mal byť postavený na vzájomnej dôvere a rešpekte. Krik a fyzické tresty môžu tento vzťah narušiť a vytvoriť medzi rodičom a dieťaťom bariéru. Deti, ktoré sa boja svojich rodičov, im nebudú dôverovať a prestanú sa na nich obracať s osobnými problémami a strachmi.

Ako riešiť konflikt bez kriku a fyzických trestov?

Existuje mnoho iných a efektívnejších spôsobov, ako riešiť konflikty s deťmi, a ktoré zároveň podporujú ich zdravý duševný vývoj.

Chváľte deti a dajte im pocit dôležitosti

Je dôležité deti chváliť. Samozrejme deti nepochválite, ak vylejú čučoriedkovú šťavu na biely koberec, ale je potrebné ujasniť im, že aj keď urobia chybu, neznamená to, že ich máte o niečo menej rada. Deti je potrebné chváliť priebežne a zaujímať sa o ich názor. To je cesta nielen k prehĺbeniu dôvery a zlepšeniu komunikácie medzi vami, ale aj pre rozvoj ich sebavedomia. Namiesto kriku a pohlavkov je dobré si tak trochu zahrať na detektíva a klásť otázky:

„Prečo si vylial to pitie? Spadlo ti to?“

„Už som ti predsa hovorila, že musíš dávať väčší pozor. Som veľmi smutná, pretože teraz máme zbytočne zničený koberec. Páči sa ti, ako teraz vyzerá?

„Dobre. Vidím, že je ti to tiež ľúto. Ospravedlnenie sa prijíma. Nedá sa nič robiť, ale urobme to tak, že nabudúce budeme pitie nechávať v kuchyni. Nechceme to tu mať zničené a špinavé, alebo áno? A teraz poď, spoločne to upratáme.“

Budovanie rodičovského rešpektu podľa Nevýchovej netkvie v tom, že sa vás deti boja, ale v tom, že vám môžu dôverovať a spoľahnúť sa na vás v každej situácii.

Komunikujte a vysvetľujte

Pokiaľ sa deti bezhlavo rútia do cesty, hoci ste niekoľkokrát opakovali, že sa musia najskôr rozhliadnuť, je ťažké si zachovať chladnú hlavu. Aby však danú situáciu pochopili a dokázali sa nabudúce zachovať inak, je potrebné im vysvetliť, čo sa stalo a prečo ste prípadne reagovali s krikom. Ako uvádza aj web Nevýchova, pokiaľ dáte deťom pocit pochopenia, bezpečia a prijatia napriek chybe, ktorú urobili, nabudúce budú vedieť, ako sa zachovať správne.

Snažte sa vždy hovoriť s deťmi o ich pocitoch a problémoch. Načúvajte im, buďte empatická a snažte sa predstaviť si seba samotnú na ich mieste. Pomôže vám to lepšie pochopiť ich správanie a tým aj následne prispôsobiť vašu reakciu. Je dôležité deti vždy upozorniť na to, že robiť chyby je bežnou súčasťou života, ale je potrebné sa z nich poučiť.

Buďte im príkladom

Podľa Nevýchovej je tiež dôležité ukazovať správnu cestu tým, že sama budete robiť to, čo považujete za správne. Rovnako ako na dospelého človeka má vplyv prostredie, v ktorom sa pohybuje, nie je tomu inak ani u detí. Je zbytočné zakazovať im hovoriť sprosto, ak sprosté slová počujú od rodičov, ktorí sa bavia s priateľmi. Je zbytočné vyčítať im, že nevnímajú, čo im mama hovorí, ak ona nepočúva ich dôležité rozprávanie o tom, čo sa dnes stalo v škôlke. Deti kopírujú správanie rodičov, a preto je potrebné najskôr začať pri sebe…

Dlhodobé benefity pozitívnej výchovy

Deti, ktoré sú vychovávané v láskyplnom a rešpektujúcom prostredí, sú všeobecne šťastnejšie a sebavedomejšie. Majú lepšie sociálne zručnosti a sú schopné lepšie zvládať stres a konflikty. Aj keď často nie je jednoduché zostať pokojná, stojí za to snažiť sa pochopiť vlastné emócie a naučiť sa s nimi pracovať. Prínosom je spokojnosť celej rodiny, a predovšetkým vás.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.