Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Používate deodoranty a antiperspiranty? A viete ako ovplyvňujú vaše zdravie?

reklama:
Ako deodoranty a antiperspiranty ovplyvňujú vaše zdravie?
Ako deodoranty a antiperspiranty ovplyvňujú vaše zdravie? Foto: www.freepik.com

Deodoranty a antiperspiranty sú už bežnou súčasťou našej hygieny. Ale viete, že môžu zvyšovať riziko rakoviny a neplodnosti? V tomto článku sa pozrieme na to, aké nebezpečenstvá sa môžu skrývať za každodenným používaním týchto produktov a čo by sme mali vedieť o ich zložení.

Deodorant a antiperspirant: Kamarát či nepriateľ?

Deodorant. Tento bežný výrobok nájdeme v kúpeľni takmer každého z nás. Je určený na to, aby eliminoval telesný zápach, ktorý vzniká pri rozklade potu baktériami. No možno toho robí oveľa viac… a nie vždy v našom záujme!

Skrytá hrozba je hliník

Deodoranty a antiperspiranty sú dva rôzne produkty, no majú veľa spoločného. Jednou z najčastejších zložiek je hliník, ktorý sa pridáva kvôli jeho schopnosti znižovať potenie. Čo je na tom zlé? Hliník je často spájaný s Alzheimerovou chorobou, osteoporózou a poruchami mozgu. Zlúčeniny hliníka, ktoré sa absorbujú do pokožky, môžu podporovať rast rakovinových buniek tým, že sa v tele správajú podobne ako hormón estrogén.

Neviditeľní nepriatelia- parabény

Ďalšou zložkou, ktorá sa často vyskytuje v týchto produktoch, sú parabény. Slúžia ako konzervačné činidlá, no niektoré štúdie naznačujú, že môžu zvyšovať riziko neplodnosti a spôsobovať dysfunkciu štítnej žľazy. To môže viesť k nadváhe, psychickým problémom, chronickej únave a zmenám srdcovej frekvencie.

Čistota, polovica zdravia?

V dnešnej dobe sa v obchodoch hemží deodorantmi a antiperspirantmi, ktoré sľubujú nielen sviežosť, ale aj zníženie produkcie potu. No koľkí z nás sa zamysleli nad tým, čo tieto produkty skutočne obsahujú? Analytické prieskumy ukazujú, že zákazníci sa často nechajú osloviť atraktívnym obalom a nezaujímajú sa o zloženie výrobku. A to je chyba.

Bezpečné používanie

Ak sa chcete vyhnúť rizikám spojeným s deodorantmi a antiperspirantmi, sledujte zloženie výrobkov a uprednostňujte tie, ktoré neobsahujú hliník a parabény. Existujú aj prírodné alternatívy, ktoré môžu byť šetrnejšie k vášmu zdraviu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. júna 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.