Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako cukor ovplyvňuje vašu pleť? Budete prekvapení!

reklama:
Ako cukor ovplyvňuje vašu pleť? Budete prekvapení!
Ako cukor ovplyvňuje vašu pleť? Budete prekvapení! Foto: www.freepik.com

Milujete sladké, ale viete, že to môže mať negatívne následky na vašu pleť? Nadbytok cukru v strave spôsobuje proces glykácie, ktorý poškodzuje kolagén a elastín v koži, čo vedie k vráskam a strate elasticity. Existujú však spôsoby, ako spomaliť tento proces a zachovať si zdravú pleť. Čítajte ďalej, aby ste zistili, ako obmedziť príjem cukru, chrániť sa pred UV žiarením a zlepšiť svoju každodennú starostlivosť o pleť.

Milujete sladké a nedokážete si ho odoprieť, napriek tomu, že to môže negatívne ovplyvniť vašu postavu? Potom vedzte, že to nie je jediný problém, ktorý môže cukor spôsobiť. Okrem nadbytočných kilogramov a množstva chorôb sa jeho nadmerná konzumácia podpisuje aj na stave vašej pleti.

Dôvodom je prirodzený proces v tele, ktorý sa nazýva glykácia. Tento proces zvyčajne začína okolo 20. roku života a postupne sa zintenzívňuje. Existujú však faktory, ako je nadmerná konzumácia cukru alebo ultrafialové slnečné žiarenie, ktoré môžu glykáciu výrazne urýchliť.

Keď máte v krvi príliš veľa cukru, dochádza k glykácii, pri ktorej molekuly cukru priľnú k bielkovinám a vytvárajú nové škodlivé molekuly nazývané produkty pokročilej glykácie (AGE). Imunitný systém ich vníma ako cudzie a začne proti nim vytvárať protilátky, čo môže v pokožke vyvolať zápal.

Problém je, že práve AGE majú podľa výskumu tendenciu viazať sa na bielkoviny, ako sú kolagén a elastín, ktoré poškodzujú. To vedie k tvorbe vrások, strate elasticity, pevnosti a mdlému vzhľadu pokožky. Navyše môže dôjsť k hrubnutiu pokožky, zhoršeniu funkcie kožnej bariéry a spomaleniu obnovy buniek.

Ako spomaliť starnutie pleti

Glykácia je nezvratný proces, ale môžete aspoň zabrániť tvorbe glykovaných proteínov a zmierniť ich účinky. Obmedzením príjmu cukru pozitívne ovplyvníte stav pokožky a samotný proces glykácie. Tým dáte pleti čas na regeneráciu a molekuly cukru nebudú mať príležitosť narúšať štruktúru kolagénu a elastínu.

Je dôležité chrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením každodenným používaním opaľovacieho krému. Je to jeden zo základných krokov prevencie proti predčasnému starnutiu, čo potvrdzuje aj štúdia, podľa ktorej sa AGE hromadia v pokožke vystavenej slnečnému žiareniu.

Pomôže aj cvičenie, ktoré podporuje zdravý krvný obeh a dodáva dôležité živiny do kožných buniek. Zároveň pomáha zvládať stres, ktorý tiež súvisí so zrýchleným starnutím.

Spomaliť glykáciu a starnutie pleti môžete aj každodennou rutinou v starostlivosti o pleť. Prvým krokom je ranné a večerné čistenie pleti. Dôležité je tiež dvakrát až trikrát týždenne vykonávať peeling a používať aktívne séra (na trhu sú už séra obsahujúce prielomovú technológiu Glycostop, ktorá spomaľuje a potláča proces glykácie priamo v pokožke), denné krémy, ktoré dodajú pleti hydratáciu a ďalšiu výživu, a v neposlednom rade aj už spomínanú slnečnú ochranu.

Ďalšou účinnou látkou, ktorá môže pomôcť s glykáciou, je karnosín. Ten spôsobuje, že sa molekuly glukózy namiesto na kolagén a elastín pripájajú práve na karnosín.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. mája 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.