Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 zvláštnych, ale úplne normálnych vecí o novorodencoch

reklama:
10 zvláštnych, ale úplne normálnych vecí o novorodencoch
10 zvláštnych, ale úplne normálnych vecí o novorodencoch Foto: www.gettyimages.com

…ktoré vám pred pôrodom nikto nepovie. Pred narodením bábätka vás všetci blízki varujú pred prebdenými nocami, neustálym dojčením, častým plačom bábätka a nervami na prasknutie. Nikto vás nepripraví na to, čo nájdete v plienke a nepovie, že novorodenec okrem plaču dokáže vydávať aj iné zvuky, ktoré znejú ako z iného sveta. Čo všetko ešte potrebujete vedieť o bábätku pred tým, než ho privediete na svet?

Opuchnuté prsné žľazy

Hormóny, ktoré vás trápili počas celého tehotenstva, si vyberajú svoju daň aj po pôrode, a to rovno na bábätku. Jedným zo znakov, že vaším telom stále lomcujú vyššie hladiny hormónov, môžu byť „zväčšené prsia“ novorodenca. Nezáleží pritom vôbec na tom, či máte doma dievčatko alebo chlapčeka. A ako sa hormóny dostanú do tela bábätka, keď vás už nespája pupočná šnúra? Odpoveďou je materské mlieko, ktoré chvíľu po pôrode bábätku spolu s výživnými látkami dodáva aj zvyšky hormónov. Nestresujte sa, za pár dní by sa všetko malo vrátiť do normálu.

Máme sa báť? Zväčšené prsia novorodenca sú bežným javom, ale všímajte si, či bábätko nevykazuje aj iné príznaky. Spolu so zvýšenou teplotou už môže ísť o iný problém, ktorý odhalí až pediater.

Extrémne suchá pokožka

Vystrašili vás šupinky odlupujúce sa z hlavičky bábätka? Ide o tzv. cradle cap, v preklade kolísku čiapku. Aj v tomto prípade môže tento kožný problém spôsobovať materské mlieko, ale príčinou môžu byť aj kvasinky rodu Malassezia. Nevyčítajte si, že tento stav je spôsobený zlou hygienou, pretože to tak nie je. Riešením je pravidelné premastenie pokožky detským olejom a jemné masírovanie hlavičky detskou kefou na vlasy.

Máme sa báť? Suchá pokožka novorodenca je niečo, s čím sa po pôrode stretnú všetci rodičia. V niektorých prípadoch rodičia spozorujú medzi jemnými vláskami naozaj iba niečo ako lupiny, u iných detí sa môžu vytvoriť až chrasty. Nejde však o nič iné, než „vyrážku“, ktorá zmizne za pár dní, poprípade týždňov. Pokiaľ sa ale rozšíri na iné časti tela alebo máte pocit, že sa stav zhoršuje, vyhľadajte pediatra.

Veľmi zvláštne zvuky

Mysleli ste, že bábätká budú po narodení iba plakať a sem-tam kňučať? Pripravte sa na to, že novorodenci vydávajú mnoho rôznych zvukov, pričom niektoré z nich vás môžu pobaviť, ale aj vystrašiť. Stonanie, smrkanie, chrochtanie a rôzne ďalšie zvukové prejavy bábätka sú po narodení spôsobené najmä úzkymi nosnými priechodmi, v ktorých sa usadzuje hlien. Nabudúce, keď sa vaše dieťatko začne zvukovo prejavovať, budete vedieť, že stačí dôkladne vyčistiť nosík.

Máme sa báť? Občasné vydávanie týchto zvukov nie je problém. Zvýšenú pozornosť však bábätku venujte v prípade, že chrčí pri každom nádychu a vyčistení nosíka tento stav nezmierni.

Explozívne hovienko

Možno ste aj začuli nejaké fámy o tom, že mamičky po prebalení bábätka utierali nielen jeho zadoček, ale aj čerstvo vymaľované steny detskej izby. Nuž, tieto reči nemuseli byť vôbec ďaleko od pravdy. Stolica novorodenca je väčšinou tekutá a mnohí rodičia ju prirovnávajú k horčici. Stačí jeden nesprávny okamih a „výtvor“ vášho bábätka môže naozaj skončiť na stene či na nábytku. Veľmi často sa to stáva práve počas prebaľovania, keď dieťatku masírujete bruško, čím mu rozhýbete črevá a explózie je na svete. Takto ste si asi prebaľovanie bábätka pred pôrodom nepredstavovali, však?

Máme sa báť? Ak má hovienko zelenú až hnedú farbu a je v ňom niečo, čo skutočne pripomína semienka horčice, nemusíte sa obávať. Spozornite až vtedy, keď v stolici uvidíte krv.

Neustále kýchanie

Bábätká kýchajú veľa a často. Kýchanie novorodenca je náramne rozkošné, ale ako čerstvý rodič si určite položíte otázku, či mu to nemôže uškodiť. Nezabudnite, že všetky podnety na tomto svete sú pre bábätko novinkou a množstvo vôní, ktoré ho obklopuje, dráždi jeho citlivý nos. Príčin, prečo dieťatko toľko kýcha, je niekoľko. Jednou z najčastejších je fakt, že si týmto spôsobom čistí nos od nadmerného hlienu alebo dokonca zvyškov plodovej vody (usadzuje sa v dýchacích cestách a o niečo viac jej môžu mať deti narodené cisárskym rezom). Bábätko môže kýchať aj na slnku či na svetle, pričom nejde o alergiu ale o prirodzenú reakciu.

Máme sa báť? Kýchanie je prirodzenou reakciou novorodenca na nové podnety. Pokiaľ nie je časté kýchanie sprevádzané horúčkou, zhoršeným dýchaním a prehĺtaním, nemáte sa čoho obávať.

Mimovoľné trhané pohyby

Dieťatko sa hýbe, čo je prirodzené a žiadané. Čo si však počať s náhlymi trhanými pohybmi, ktoré vyzerajú kŕčovito? Bábätko po narodení prechádza mnohými vývojovými zmenami a zdokonaľuje sa v reflexoch. Medzi prvé reflexy bábätka patrí aj Moorov reflex, ktorý je sprevádzaný práve prudkými pohybmi. Bábätko ním najčastejšie reaguje na náhly hlasný zvuk, ale tieto pohyby môžu byť aj náhodné a niekedy novorodenca prebudí zo spánku. Pokojnejší spánok bábätku zaistí pevnejšie zabalenie do zavinovačky, čo pomáha predchádzať budeniu sa s týmto reflexom. Moorov reflex spravidla vymizne okolo 3-4 mesiace po narodení.

Máme sa báť? Aj napriek tomu, že kvapka krvi v plienke je prirodzená, návštevu lekára neodkladajte. Zrejme naozaj nepôjde o nič vážne, ale pediater vás uistí v tom, že všetko je v poriadku a vy budete môcť pokojne spať.

Zvláštny tvar hlavičky

Pôrod je mimoriadne náročný nielen pre mamičku, ale aj pre bábätko, ktoré z neho môže tiež vyviaznuť s rôznymi zraneniami. Bábätko, ktoré sa narodí celé fialové a opuchnuté, malo čo robiť, aby prešlo úzkymi pôrodnými cestami. Hlavička, ktorá je spočiatku mäkká, môže byť dôsledkom pôrodu mierne pokrčená a sploštená. Aby ste zabránili vzniku plagiocefálie, otáčajte hlavičku bábätka počas spánku vždy na inú stranu a počas hry prekladajte hračky z miesta na miesto, aby sa za nimi dieťatko otáčalo. Predídete tak plochej hlavičke, ktorá by mohla mať neskôr vplyv najmä na psychiku dieťaťa.

Máme sa báť? Vyskúšali ste naozaj všetko, ale aj tak máte pocit, že hlavička vášho novorodenca je stále plochá? Poraďte sa s pediatrom, ktorý vám možno odporučí špeciálnu prilbu pre bábätká, ktoré upravia tvar hlavičky. Viac o plagiocefálii ao spôsobe prevencie a liečby si prečítajte tu.

Škúliace oči

Stali ste sa prvýkrát rodičmi a nikdy predtým ste žiadne iné čerstvo narodené bábätko nevideli? Niet divu, že zahmlený, škúliaci pohľad dieťatka pre vás môže byť nepríjemným prekvapením. Podobne ako všetko, aj zrak dieťatka sa vyvíja, veď drobček po narodení vidí iba do vzdialenosti 25–30 centimetrov a objekty fixuje iba jedným okom. Obe oči začína koordinovať až v období troch mesiacov.

Máme sa báť? Zrak detí je porovnateľný so zrakom dospelého až v 7. rokoch. To však neznamená, že by ste s akýmkoľvek zrakovým problémom mali čakať tak dlho. Oči vášho bábätka pediater kontroluje na pravidelných prehliadkach, ale ak máte pocit, že aj v 6 mesiacoch vaše bábätko škúli a nedokáže zaostriť, objednajte sa k špecialistovi. Ten si posvieti na strabizmus, tupozrakosť a amblyopiu, syndróm lenivého oka.

Novorodenci sú pre čerstvých rodičov niekedy ako ľudia z inej planéty a chvíľu trvá, kým si na seba navzájom zvyknú. Teraz, keď už viete, čo všetko vás po pôrode čaká, bude adaptácia a spoločné chvíle strávené s bábätkom opäť o niečo príjemnejšie a pohodovejšie.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.