Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 prekvapivých zaujímavostí, ktoré možno neviete o svojom bábätku

reklama:
Fakty o bábätku
Foto: www.gettyimages.com

Čím všetkým vás môže vaše novonarodené bábätko zaskočiť alebo prekvapiť? Napriek tomu, že ste v tehotenstve naštudovali štosy príručiek, niektoré fakty a kuriozitky možno ešte stále netušíte. Pripravili sme si pre vás 10 zaujímavostí o novonarodených bábätkách, ktoré vás zrejme veľmi prekvapia.

Majú viac kostí ako dospelý

Novorodenci majú približne 300 kostí, zatiaľ čo dospelý ich má okolo 210 až 230. Je to dané tým, že počas vývoja niektoré zrastú. Kostra u embrya sa začína formovať už v 6. týždni a je tvorená z väziva a chrupaviek. Počas vnútromaternicového obdobia aj po narodení, prakticky aj počas dospelosti sa kostra mení a prispôsobuje hmotnosti tela a rozloženiu orgánov.

Bábätká sú krátkozraké

Novorodenec dokáže zaostriť zrak iba na 30 cm, svet vo väčšej diaľke vidí ako rozmazanú škvrnu. Príroda to tak zariadila, aby ho podnety zo širokého okolia zbytočne nerozrušovali po náročnom pôrode. V 6 mesiacoch dosahuje zraková ostrosť bábätka len 5% ostrosti dospelého, trojrozmerné videnie má ale dieťa dobre rozvinuté už v 1. roku života. Zrak porovnateľný s kvalitou zraku dospelého človeka bude mať dieťa až približne v 7 rokoch, pričom vývin oka končí u dvadsaťročného človeka.

Dojčatá vidia čiernobielo

Hoci je vývoj oka v maternici dokončený okolo 30. týždňa, oči novorodenca sa potrebujú vyvíjať aj potom, čo príde na svet. Bábätká po narodení preferujú kontrastné čiernobiele vzory. V prvých mesiacoch teda dieťatko najviac upútate kontrastnými farbami, ako sú čierna, biela alebo červená. Preto sú odporúčané aj tzv. kontrastné kartičky.

Novorodencom netečú slzy

Prvé týždne po narodení novorodenci netečú pri plači slzy. Skutočné slzy ešte totiž bábätká nevedia produkovať v dostatočnom množstve, pretože nemajú plne vyvinuté slzné kanáliky. Tie sa tvoria približne po jednom mesiaci života.

Rodia sa s úchopovým reflexom

To znamená, že aj takto malilinkaté bábätko dokáže zovrieť predmet, ktorý sa dotkne jeho dlane. Určite ste si všimli, že vám vedia napríklad stlačiť prst alebo pekne čapnúť dlaň.

Vie plávať a zadržiavať dych

Bábätká inštinktívne vedia, ako zadržať dych. Novorodenci majú po príchode na svet inštinktívne zakorenené dokonca aj plávanie, túto schopnosť však po niekoľkých mesiacoch stratia.

Niektoré bábätká sa rodia so zubami

V týchto prípadoch sa jedná o tzv. neonatálne zuby. Tie sa vyskytujú pri jednom z dvoch až troch tisíc pôrodov. Bábätko so spodnými dvoma rezákmi už má vlastne mliečne zuby, ktoré mu väčšinou zostávajú. Vytrhnúť sa musí v prípade, že sa kývajú, aby sa dieťa nezadusilo.

Dojča pozná hlas mamy ihneď po narodení

Hlas mamy novorodenec bezpečne rozozná od hlasu cudzích žien na 95 %. Pokiaľ na neho matka hovorí ešte pred narodením, jej hlas si zapamätá. Prvých 10 dní po pôrode bábätko počuje tlmene, je to kvôli plodovej vode v ušiach, tá postupne vysychá. Zaujímavosťou je, že čerstvo narodené bábätká preferujú ženský hlas pred mužským.

Bábätká majú cirkulárne rytmy spánku

Polovica spánku bábätiek je v tzv. ľahkom spánkovom cykle. Tvrdší spánok dojčaťa trvá približne 45 minút, potom sa zmení na ľahší spánok. V tejto dobe sa buď prebudí, alebo pokračuje ďalším cyklom, opäť približne 45 minút.

Majú najradšej potraviny, ktoré jedla mamička, keď ich dojčila

Niektoré výskumy ukazujú, že keď bábätká povyrastú, majú potom deti rady chute a potraviny, ktoré jedla ich matka v čase dojčenia.

zdroj: www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.